Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego


Nowi obywatele w Opolskiem


inter 15.01.2014

W 2013 roku prawie sto osób zamieszkujących w województwie opolskim otrzymało polskie obywatelstwo. Najliczniejszą grupę stanowią Armeńczycy, Białorusini oraz Mołdawianie. Na Opolszczyźnie chcą też mieszkać Rosjanie, Irlandczycy, a nawet Marokańczycy.


Najwięcej obcokrajowców, którzy postanowili zamieszkać na Opolszczyźnie pochodzi z Ukrainy - aż 55 osoby. Na drugim miejscu uplasowali się mieszkańcy Armenii - 17 osób, trzy pochodziły z Białorusi oraz Mołdawii, po dwie z Rosji, Węgier, Czech czy Wietnamu. Polakami postanowili zostać również mieszkańcy Niemiec, Francji, Indii czy Maroka.

W tym roku liczba ich jeszcze wzrośnie, ponieważ rusza akcja repatriancka zorganizowana przez gminę Byczyna. Samorządowcy pozyskali 2,2 mln zł od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, za które odkupili pałac od starostwa powiatowego w Kluczborku. Nieruchomość kosztowała 1,22 mln zł. Mieściła się w nim szkoła, która przerabiana jest na mieszkania dla cudzoziemców ze Wschodu. Remont przebiega zgodnie z projektem repatriantki Julii Smirnovej.

Akcja przyjmowania cudzoziemców ma zapobiec wyludnianiu się województwa. Zgodnie z sondami przeprowadzonymi przez Komitet Badań nad Migracjami PAN najwięcej osób w Polsce wyjechało właśnie z Opolszczyzny - Az 10,6% w stosunku do ludności faktycznie zamieszkującej województwo.