Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Mistrzowie świata z Dobrodzienia


wira 10.02.2014

Najlepsi wśród światowych modelarzy mieszkają w Dobrodzieniu. Na swoim koncie mają tytuły mistrzów świata. Pasja i umiejętności są dziedziczne, choć następni członkowie klubu również odnoszą coraz większe sukcesy.


19-letni Beniamin Brylka z Dobrodzienia od lat zajmuje się modelarstwem, dzięki czemu mimo młodego wieku jest już zaliczany do światowej elity. Dwa lata temu zdobył tytuł mistrza świata modeli pływających w zawodach rozgrywanych na Węgrzech. Na jego koncie znajduje się największa ilość medali zdobytych wśród Polaków. Pasję dzieli z ojcem Krystianem. W ubiegłym roku zostali powołani do 13-osobowej kadry narodowej Polski, która zdobyła w sumie sześć medali na mistrzostwach świata. Teraz ponownie udają się do rosyjskiego Kalingradu, gdzie Beniamin będzie bronił tytułu wicemistrza świata w modelarstwie. W ubiegłym roku zabrakło mu jedynie punktu, aby sięgnąć po złoto. Jego ojciec Krystian zdobył wówczas 9 i 12. miejsce.

Do Rosji pojedzie również Karol Siejka z dobrzeńskiego klubu modelarzy, który zdobył już dwa srebrne medale. Nadzieją jest także Marcin Ochman i Jakub Zygiel. Jeden model statku budują od pół roku nawet do pięciu lat - w zależności od skali i uszczegółowienia projektu.