Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 stycznia 2021
Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława


Opolskie Wyzwania Demograficzne


kom 28.03.2014

"Praca to bezpieczna rodzina", "Edukacja a rynek pracy", "Opieka żłobkowo-przedszkolna" i "Złota jesień" to pakiety realizowane w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej - jednego ze sztandarowych projektów województwa opolskiego.


Projekt, jego cele oraz narzędzia do ich osiągnięcia zostały zaprezentowane podczas konferencji „Opolskie Wyzwania Demograficzne", która odbyła się w połowie marca w siedzibie Sejmiu RP w Warszawie.

Proces wyludniania się Opolszczyzny narasta na sile od kilku lat. Co roku ubywa około pięciu tysięcy mieszkańców, co odpowiada liczbie mieszkańców jednego małego miasta. To najszybciej wyludniający się, o najniższej bezdzietności, region w Polsce. - Mamy bardzo niski poziom urodzeń, społeczeństwo będzie się coraz bardziej starzeć i to powoduje, że musimy podjąć radykalne kroki - mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Depopulacja stała się jednak problemem nie tylko jednego obszaru, a całego kraju. Pierwsi naprzeciw temu wyzwaniu stanęli samorządowcy województwa opolskiego wraz z ekspertami z Centrum im. Adama Smitha w Warszawie, które prowadzi projekt badawczy „Depopulacja - czas na zmiany na opolskim rynku pracy". By powstrzymać niedobre statystyki, pod koniec 2012 r. w woj. opolskim opracowano Program Specjalnej Strefy Demograficznej.

Podczas konferencji przedstawiono rozwiązania, które mają zatrzymać wzrostową tendencję depopulacji. Plan obejmujący cztery pakiety ma stać się skutecznym narzędziem do walki z nowym problemem samorządów. - Problemy demograficzne za chwilę będą widoczne w woj. łódzkim, nad morzem, zagrożone są też województwa: podkarpackie, lubelskie - mówiła posłanka ziemi opolskiej Janina Okrągły. - Tu możemy wypracować pewne schematy postępowania, pewne warianty, które będzie można potem przełożyć na cały kraj.

Dzięki takim spotkaniom głos Opolszczyzny jest słyszalny na szczeblu rządowym. Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk zadeklarował, że przedstawione propozycje i wszelkie wnioski zostaną szczegółowo przeanalizowane. O woli współpracy zapewniali również obecni na sali przedstawiciele ministerstw. Jak zapewnił sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek P. Męcina, wszystkie uwagi, czy propozycje są cennym źródłem wiedzy dla resortu. - Wydaje mi się, że ta propozycja trafiła na dobry grunt. Myślę, że Opolszczyzna będzie wiele, wiele lat czerpać z tego, że byliście pierwsi. Zmobilizowaliście się po to, żeby podjąć wspólne, zintegrowane działania na rzecz rozwoju - powiedział.

Jak podkreśla prof. Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. A. Smitha, to był dobry pomysł, że konferencja odbyła się w Sejmie i z proponowanymi rozwiązaniami zapoznali się i je pochwalili przedstawiciele ministerstw i marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Opolskie staje się wyznacznikiem nowych standardów, a w przyszłości sukcesy tego regionu staną się również sukcesem całego kraju - wyjaśnił Gwiazdowski.