Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Prawie sto drużyn z Opolszczyzny


29.03.2014

Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Net Masters Cup swój udział zgłosiło aż 2526 zespołów, czyli 10 100 osób. Z województwa opolskiego zapisały się 93 drużyny - o 22 więcej niż w ubiegłym roku.


Od 17 marca trwają eliminację on-line, które zdecydują o tym, kto dostanie się do półfinałów Olimpiady. Walka toczy się o pakiet pełnej opieki na studiach, w tym stypendium finansowe. 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie to największy w Polsce konkurs o technologiach informatycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie zapisów, które trwały do 12 marca, do rozgrywek zgłosiło się 2526 drużyn - w tym 93 z województwa opolskiego:

  • 24 z Opola
  • 19 z Kędzierzyna Koźla
  • 8 z Praszki
  • po 6 z Brzegu i Namysłowa
  • po 5 z Głubczyc, Grodkowa i Nysy
  • 4 z Gogolina i Zawadzkiego
  • 3 z Dobrzenia Wielkiego
  • 2 z Głuchołazów
  • po 1 z Prudnika i Strzelec Opolskich

Z LO w Dobrzeniu Wielkim startuje m.in. drużyna "Rudego Madeja" w składzie: Mateusz Tyrek, Michał Warzecha, Bartek Jagielski. Opiekunem jest nauczycielka informatyki Wiesława Olejnik. "Uśmiech kombajnisty" to ekipa z technikum w Głuchołazach (Szymon Sakowicz, Bartłomiej Bańkosz, Patryk Pasoń", którą zawiaduje Krzysztof Nicpoń.

Pierwszy etap rozgrywek trwa do 21 marca, a jego wyniki zostaną ogłoszone 4 kwietnia na stronie www.netmasterscup.pl. W trakcie eliminacji trzyosobowe drużyny, przydzielone do siedmiu okręgów, będą rozwiązywać zadania z zakresu m.in. algorytmiki, programowania, baz danych, sieci komputerowych, grafiki komputerowej, podstaw telekomunikacji, sieci społecznościowych, systemów operacyjnych, informatyki gospodarczej i bezpieczeństwa w sieci, które ułożone zostały przez partnerów Olimpiady - 11 renomowanych uczelni wyższych.

Do półfinałów przejdzie po 50 najlepszych drużyn z każdego okręgu, a do wielkiego finału, który odbędzie się 16 czerwca, przejdą trzy najlepsze drużyny z każdego okręgu. Łącznie w Wielkim Finale wezmą udział 22 drużyny - w tym jedna, która zdobędzie „dziką kartę” w konkursie zorganizowanym na stronie internetowej magazynu komputerowego CHIP, patrona medialnego Olimpiady.

Nagrodą główną dla najlepszej drużyny jest pakiet pełnej opieki podczas nauki na uczelni wyższej na kierunku informatycznym (stypendium finansowe, staż, warsztaty i wejściówki na prestiżowe konferencje naukowe) dla każdego z trzech członków drużyny oraz sprzęt elektroniczny.

Za ułożenie zadań konkursowych odpowiada aż 11 renomowanych, wiodących w rankingach, uczelni: Katedra Informatyki (Wydziału IEiT) Akademii Górniczo-Hutniczej, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Politechniki: Białostocka, Łódzka, Poznańska, Śląska, Warszawska, Wrocławska, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nad poziomem merytorycznym czuwają także: Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej.

Net Masters Cup został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

II ETAP TESTÓW ON-LINE - PÓŁFINAŁY

14-16 kwietnia 2014 - testy
30 kwietnia 2014 - ogłoszenie wyników
12 maja - ewentualna dogrywka dla drużyn o identycznym wyniku
 
KONKURS O „DZIKĄ KARTĘ” - CHIP między 12 maja a 6 czerwca 2014
 
FINAŁ
16 czerwca 2014