Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 18 stycznia 2021
Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra


Najlepsi piłkarze Opolszczyzny


wir 21.04.2014

Znamy mistrzów województwa opolskiego. Zakończył się finał wojewódzki turnieju "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku".


Po dwóch dniach pasjonującej rywalizacji wyłonieni zostali piłkarscy mistrzowie województwa opolskiego do lat 10 i 12, zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. W zakończonym finale wojewódzkim XIV edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” triumfowały zespoły Trójka Prudnik i PSP Łubniany w kategorii U-10 oraz PSP 28 Opole i Biała Nyska w U-12.

Zwycięskie zespoły będą odtąd stanowić trzon reprezentacji województwa opolskiego w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na stadionie narodowym w Warszawie. Najlepsi z najlepszych wyjadą na mecz Niemcy-Polska do Hamburga. Finały województwa opolskiego zostały rozegrane w dniach 31 marca i 1 kwietnia na Stadionie Miejskim, przy ul. Sportowej 1 w Brzegu. Boiskowe zmagania dzieci były częścią prawdziwego festiwalu futbolu, w który uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz sympatycy piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych walczyły drużyny dziewczynek i chłopców w kategorii U-10, drugiego na murawę wybiegli o dwa lata starsi zawodnicy. Łącznie o prymat w województwie i awans do wielkiego finału walczył aż 60 drużyn.

W żeńskim finale kategorii U-10 PSP Łubniany pokonała 1-0 PSP Rożek Rogi. Agnieszka Kumiec, trenerka wygranej drużyny nie szczędziła pochwał dla swoich zawodniczek, które wykazały się prawdziwym duchem sportowej rywalizacji. - Bardzo dopingowałam swoją drużynę i cieszę się z zajętego pierwszego miejsca szczególnie, że rywalizacja była bardzo zacięta. Z każdym kolejnym meczem dziewczyny grały coraz lepiej. Jestem więc mile zaskoczona zarówno wynikiem jak i organizacją turnieju, w którym bierzemy udział po raz pierwszy. Przed finałem w Warszawie chcemy doskonalić swoje umiejętności, poświęcimy na to dużo czasu.

Drugiego dnia zawodów do grona najlepszych piłkarek województwa opolskiego dołączyły zwyciężczynie kategorii U-12. Dziewczynki z drużyny Biała Nyska pokonały zawodniczki Bzyk Bąkowice wynikiem 5:1. Atmosferę i poziom sportowej rywalizacji podsumował opiekun mistrzyń Grzegorz Mura - Jesteśmy przeszczęśliwi. Szczerze mówiąc nie dawaliśmy sobie wielkich szans na wygraną, ze względu na silna konkurencję. Również z tego powodu zwycięstwo dociera do nas powoli. Dziewczynki nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego, co osiągnęły. Wielki Finał będzie dla nas wielkim przeżyciem, z którego dziewczyny mają przede wszystkim czerpać przyjemność i radość z gry w piłkę.

W rywalizacji chłopców do lat 10 bezkonkurencyjny okazał się zespół Trójka Prudnik, który wygrał wynikiem 1-0 z Football ACA Opole. Po zakończeniu spotkania Waldemar Bedryj, trener zwycięzców ocenił występ swoich zawodników. - Pogoda nam dopisała, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania. W finale były stres i nerwy, ale nie zabrakło również pozytywnych emocji. Moim zdaniem finałowy mecz był niezwykle wyrównany, ale udało się nam powtórzyć sukces z poprzedniej edycji. Przed rozgrywkami na Stadionie Narodowym popracujemy jeszcze nad stałymi fragmentami gry, ale przede wszystkim chcemy postawić na radość z gry małych piłkarzy.

W kategorii U-12 najlepsi byli chłopcy reprezentujący PSP 28 Opole, pokonując PSP 2 Kluczbork 2:0. Dariusz Łaski następująco podsumował występ swoich podopiecznych - W turnieju „Z podwórka na stadion” wzięliśmy udział pierwszy raz i uważamy, że jest to bardzo dobrze zorganizowana impreza piłkarska. Od początku wierzyłem w moją drużynę, przyjechaliśmy tutaj po zwycięstwo. O naszym sukcesie zdecydowały umiejętności chłopców oraz, jak to w piłce bywa, szczęście. Dodam, że noc przed rozgrywkami przyśniła mi się wygrana. Jak widać sny się spełniają.

Radość z awansu do finału ogólnopolskiego to dopiero połowa sukcesu. Trenerzy zwycięskich drużyn, aby zwiększyć szansę swoich zespołów na zdobycie mistrzostwa Polski, mogą wzmocnić drużyny o maksymalnie 5 wyróżniających się zawodników wybranych z pozostałych uczestników finału wojewódzkiego. Dzięki temu idea wyłaniania piłkarskich talentów jest precyzyjnie i skutecznie realizowana, a najbardziej uzdolnione piłkarsko dzieci w kraju dostają szansę na zaprezentowanie i sprawdzenie swoich umiejętności na najwyższym poziomie podczas rywalizacji ogólnopolskiej.

Turniej „Z podwórka na sadion o puchar Tymbarku” to nie tylko pasjonujące zawody sportowe, ale również niezapomniana piłkarska przygoda dla najmłodszych podczas, której spełniają się najskrytsze sportowe marzenia dzieci. Każdy z uczestników finału wojewódzkiego został nagrodzony i otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsze zespoły wywalczyły okazałe puchary oraz wyróżnienia indywidualne.

Tegoroczny opolski finał XIV edycji turnieju był rywalizacją na niezwykle wysokim poziomie sportowym zarówno indywidualnym, jak również zespołowym. Liczne grono kibiców było świadkiem wielu fantastycznych zagrań, emocjonujących akcji i pięknych goli, oraz widowiskowych parad bramkarzy. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i rywalizacja w duchu fair play.

Kategoria U-10
Chłopcy:

 1. Trójka Prudnik
 2. Football ACA Opole
 3. PSP 2 Olesno
 4. PSP 9 Kędzierzyn Koźle

Dziewczynki:

 1. PSP Łubniany
 2. PSP Rożek Rogi
 3. PSP 2 Olesno
 4. PSP 9 Kędzierzyn Koźle

Najlepszy bramkarz: Szymon Wojakowski z Football ACA Opole, Aneta Borosz z PSP Łubniany. 
Najlepszy zawodnik: Jakub Kolan - Trójka Prudnik, Zuzanna Zając - PSP Rożek Rogi. 
Król strzelców: Konrad Janicki z PSP 2 Olesno, Oliwia Mejmert z PSP 9 Kędzierzyn-Koźle.

Kategoria U-12
Chłopcy:

 1. PSP 28 Opole
 2. PSP 2 Kluczbork
 3. PSP 2 Olesno
 4. Jędrzejów

Dziewczynki:

 1. Biała Nyska
 2. Bzyk Bąkowice
 3. ZSO 1 Brzeg
 4. Włodzienin Troja

Najlepszy bramkarz: Fabian Mrozek z PSP 2 Kluczbork, Emilia Zawadzka z UKS Biała Nyska
Najlepszy zawodnik: Wojciech Aniszewski z PSP 28 Opole, Maja Chruściel z UKS Biała Nyska
Król strzelców: Miłosz Paradowski z PSP 2 Kluczbork, Klaudia Choma z ZSO 1 Brzeg

Mistrzowie 16 województw obu kategorii wiekowych zagrają w wielkim finale, którego zwycięzcy wyłonieni zostaną 2 maja na stadionie narodowym w Warszawie. Najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców U-10 oraz U-12 otrzymają wymarzony puchar Tymbarku oraz wyjadą w niezapomnianą piłkarską podróż do Hamburga, by kibicować naszej reprezentacji w meczu z Niemcami. Cztery najlepsze drużyny XIV edycji turnieju już 13 maja zasiądą na 57-tysięcznej Imitech Arenie i poczują wyjątkowym smak piłkarskich emocji w biało-czerwonym wydaniu.

Do rywalizacji i piłkarskiej zabawy w ramach XIV edycji turnieju zgłoszona została rekordowa liczba ponad 200 000 dzieci z całej Polski. Tak wysoka frekwencja czyni rozgrywki o puchar Tymbarku największym turniejem piłkarskim dla dzieci w Europie.