Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Najlepsi z Opolskiego w Coca-Cola Cup


drer 05.05.2014

Już w sobotę poznamy najlepsze drużyny Coca-Cola Cup 2014 w województwie opolskim. W ciągu najbliższych tygodni poznamy najlepsze drużyny w każdym z 16 województw.


- Jeden z największych piłkarskich turniejów dla młodzieży Coca-Cola Cup 2014 wkracza w decydującą fazę. Spośród blisko 4.000 zespołów zgłoszonych do udziału w turnieju zostały już tylko 384. 

10 maja w Opolu, na boisku piłkarskim Centrum Sportu przy ul. Wandy Rutkiewicz 10, odbędzie się finał województwa opolskiego. Natomiast w piątek 9 maja na Placu Wolności stanie Strefa Aktywnego Życia Coca-Cola.

Województwo opolskie w tegorocznej edycji turnieju reprezentowane było przez 60 drużyn dziewcząt oraz 78 drużyn chłopców. Po blisko dwóch miesiącach rywalizacji w turnieju pozostało już tylko 8 drużyn żeńskich i 16 męskich, które rywalizować będą o miano najlepszych w województwie. W ubiegłym roku mistrzowski tytuł regionu opolskiego turnieju Coca-Cola Cup zdobyły dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w Nysie i chłopcy z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu.

W tym roku na zwycięzców tradycyjnie już czekają medale, puchary i awans do wielkiego finału krajowego. Gimnazjaliści będą rywalizować o awans do wielkiego finału krajowego, który w tym roku zostanie zorganizowany na plaży miejskiej w Gdyni w dniach 12-15 czerwca 2014 r. Finałowa impreza będzie wielkim świętem sportu -
z możliwością oglądania na wielkim ekranie pierwszych meczów Mistrzostw Świata FIFA, spotkaniem z ambasadorem turnieju Robertem Lewandowskim i wieloma atrakcjami dla całych rodzin w Strefie Aktywnego Życia. Zwycięzcy finału krajowego wyjadą na obóz piłkarski do Włoch, gdzie będą mieli okazję m.in. doskonalić swoje umiejętności pod okiem trenerów z Brazylii.

Oprócz emocji związanych z kibicowaniem młodym zawodnikom, na odwiedzających czeka wiele innych atrakcji. Tradycyjnie w towarzyszącej rozgrywkom Strefie Aktywnego Życia przygotowano mnóstwo sportowych gier i zabaw oraz konkursów z nagrodami dla całych rodzin.

- Coca-Cola Cup to nie tylko sportowa rywalizacja gimnazjalistów i trampolina do profesjonalnej kariery piłkarskiej, ale przede wszystkim sposób na pokazanie, że aktywne życie może dawać wiele radości i satysfakcji osobom
w każdym wieku - tłumaczy Marianna Klimczak, kierownik marki Coca-Cola w Coca-Cola Poland Services. - W tym roku po raz drugi gramy pod hasłem „Bądź aktywny, dołącz do gry”. Chcemy wykorzystać zbudowaną przez 15 lat skalę i zasięg turnieju, by dotrzeć z edukacją zdrowotną do jak największej liczby osób. Dlatego też udostępniamy Strefę Aktywnego Życia również w przeddzień turnieju, w centrum miasta, aby mieszkańcy Opola już w piątek mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji. W Strefie Aktywnego Życia odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w prostych konkurencjach sportowo-edukacyjnych oraz skorzystać z porad dietetyka - dodaje.

Strefa Aktywnego Życia Coca-Cola Cup to element realizacji strategii firmy Coca-Cola oraz jej światowej kampanii prowadzonej pod hasłem „Ruch to radość”, której jednym z głównych celów jest promocja aktywności fizycznej i zachęcanie ludzi do ruchu. Ambicją firmy jest zaktywizowanie do 2020 roku 100 milionów osób na całym świecie.
Atrakcje w Strefie Aktywnego Życia Strefa Aktywnego Życia to szereg atrakcji o charakterze sportowym i edukacyjnym. Wśród nich między innymi, „Strefa Ambasadora”, gdzie będzie można nauczyć się zagrań i trików piłkarskich, prezentowanych na ekranie przez najlepszego obecnie polskiego piłkarza, ambasadora turnieju Roberta Lewandowskiego. W „Strefie Wiedzy” - dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki - odwiedzający uzyskają fachowe porady dietetyka na temat bilansu energetycznego, prawidłowej diety oraz nawadniania organizmu. Każdy będzie mógł też, np. rozegrać miniturniej w piłkarzyki, spróbować swoich sił w piłkarskich kręglach lub boulach, a także sprawdzić umiejętność skoku dosiężnego czy utrzymania równowagi na równoważni.

Strefa Aktywnego Życia będzie otwarta dla wszystkich w godzinach od 9.00 do 17.00. Za udział w aktywacjach można otrzymać sportowe upominki. Harmonogram finału wojewódzkiego w Opolu:

Piątek, 9 maja, Plac Wolności (teren zieleni komunalnej):
- 15.00 - 20.00 - godziny otwarcia Strefy Aktywnego Życia

Sobota, 10 maja, boisko piłkarskie Centrum Sportu przy ulicy Wandy Rutkiewicz 10:
- 09.00 - rozpoczęcie turnieju oraz otwarcie Strefy Aktywnego Życia
- 09.30 - mecze fazy grupowej
- 14.30 - mecze fazy pucharowej
- 16.30 - ceremonia wręczenia nagród
- 17.00 - zakończenie imprezy

16 lat turnieju Coca-Cola Cup w Polsce
Coca-Cola Cup to najstarszy i jeden z największych piłkarskich turniejów młodzieżowych w Polsce, często określany mianem nieoficjalnych młodzieżowych Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Organizowany jest nieprzerwanie od 1999 roku. W jego piętnastu dotychczasowych edycjach udział wzięło blisko 640.000 dziewcząt i chłopców z całej Polski. Struktura turnieju ewoluowała przez lata, odzwierciedlając zmiany zachodzące w systemie szkolnictwa. Początkowo był on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, ale w 2000 roku do gry dopuszczono również reprezentacje gimnazjów. Od 2010 roku w turnieju mają możliwość rywalizacji jedynie szkoły gimnazjalne. W tym samym roku do rozgrywek dołączyły dziewczęta - i od razu zgłosiło się aż 1106 drużyn żeńskich.

Ostatnie cztery lata przyniosły jeszcze więcej zmian. Jako organizatorzy Coca-Cola Cup kładziemy szczególny nacisk na promocję pozytywnych postaw w duchu zasad fair play. Stąd też w 2010 roku, po raz pierwszy w historii Coca-Cola Cup wprowadziliśmy do turnieju system premiowania zachowań zgodnych z duchem sportu. Założeniem punktacji „GRAM CZYSTO” jest popularyzacja gry w poszanowaniu przeciwnika i przestrzeganiu zasad fair play. Zespół, który w czasie meczu nie otrzyma żółtej ani czerwonej kartki, jest nagradzany dodatkowym punktem „GRAM CZYSTO”. Niejednokrotnie decyduje on o wyniku rywalizacji w grupie. Rok później stworzyliśmy Akademię Futbolu Coca-Cola Cup, której głównym zadaniem było promowanie młodych graczy i umożliwianie im rozwijania piłkarskich umiejętności pod okiem najbardziej doświadczonych specjalistów z Polski i zagranicy.

W 2011 roku zorganizowaliśmy Strefy Aktywnego Życia, w których każdy odwiedzający nasze imprezy mógł spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych, porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się, jak żyć zdrowo i aktywnie na co dzień. Z roku na rok systematycznie rozszerzamy ich formułę, a od 2013 roku organizujemy finały wojewódzkie w weekendy z nadzieją, że staną się wielkim rodzinnym piknikiem
o charakterze sportowym. W ubiegłym roku również po raz pierwszy zdecydowaliśmy się zorganizować finał krajowy Coca-Cola Cup nie na stadionie, ale w przestrzeni miejskiej. Na Rynku Głównym w Krakowie stanęło boisko z naturalną trawą i trybunami oraz powiększona Strefa Aktywnego Życia. W ciągu dwóch dni imprezę odwiedziło aż 40.000 osób. W 2014 roku zapraszamy na wielki finał do Gdyni.

W Coca-Cola Cup pierwsze sukcesy odnosiło wielu zawodników, którzy dziś potwierdzają swoją klasę na polskich i europejskich boiskach. Wśród piłkarzy, którzy zaczynali swoją karierę w naszym turnieju, są m.in. dwaj ambasadorzy rozgrywek Robert Lewandowski i Ariel Borysiuk, a także Michał Janota, Kamil Grosicki, Radosław Majewski czy Karol Linetty.

Na zwycięzców Coca-Cola Cup co roku czekają atrakcyjne nagrody - wyjazd na mecz najlepszych zespołów lig europejskich lub możliwość zobaczenia na żywo największych piłkarskich imprezy Europy i świata. Triumfatorzy Coca-Cola Cup byli m.in. w Barcelonie, Madrycie, Amsterdamie czy w Mediolanie. Wyjazdom tym niejednokrotnie towarzyła możliwość treningu pod okiem profesjonalistów oraz spotkania z gwiazami futbolu. W 2013 roku zwycięzcy trenowali w legendarnym Juventusie Turyn, a w 2014 będą doskonalić swoje umiejętności w Rzymie pod okiem brazylijskich trenerów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.cocacolacup.pl