Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Nowa Kuźnia: Złapany na wędkę


ama 26.06.2014

Chłopiec nie boi się legendarnych mieszkańców stawu Ademac. Podobno mieszka tam utopek, który kiedyś wciągnął mieszkańca Prószkowa. Na pewno wiadomo, że dziś zamieszkują akwen liczne gatunki ryb.


12-letni Sebastian Smykała z Nowej Kuźni każdą wolną chwilę spędza nad wodą. Od czterech lat pasjonuje się wędkarstwem. - Jestem jedyny, bo w mojej rodzinie nikt nie zajmuje się łowieniem ryb - mówi. - Gdy koledzy wzięli mnie po raz pierwszy nad staw, sam dałem się złapać na haczyk i trwa to aż do tej pory. Najbliżsi bardzo mnie wspierają i pomagają rozwijać pasję.

Jego największym osiągnięciem był udział w mistrzostwach Polski. W wolnych chwilach lubi przyjeżdżać nad łowisko specjalne Ademac w Wybłyszczowie koło Prószkowa. Występują w nim karpie, karasie i liny, a także amury. Większe okazy ważą nawet ponad 10 kilogramów. W specjalnie wydzielonej części hodowane są pstrągi. To akwen o wielkości ponad 5 hektarów, pięknie usytuowany wśród drzew. Związana jest z nim legenda, którą przypomniała Klaudia Lakwa, przewodnicząca Rady Miejskiej w Prószkowie:

U hrabiego Prószkowskiego pracował pan Przybylak, który od alkoholu nie stronił. Nikt więc nie wierzył w jego opowieści. Zimowego poranka poszedł budować przeręble w lodzie na stawie Ademac. W pewnym momencie poczuł, że ktoś ciągnie go za nogawkę. Zobaczył małego człowieczka z rudą brodą i rudą czapeczką w czerwonym kubraczku, który kiwał na niego palcem. Uciekł znad wody, ale nikt w Prószkowie nie chciał mu wierzyć i wszyscy śmiali się, że za dużo wypił. Na drugi dzień znowu poszedł rąbać lód. Gdy jego koledzy wracali z pracy na innych stawach zobaczyli na lodzie czapkę Przybylaka i siekierkę. Jego samego już nigdy nie odnaleziono. Prawdopodobnie Utopek wciągnął go do swojego królestwa.

Sebastian Smykała nie widział nigdy Utopka i nie znał legendy o Przybylaku. Nadal jednak zamierza łowić ryby i podnosić kwalifikacje w wędkarstwie.