Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 21 stycznia 2021
Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory


Nagrodę prezydenta RP wygrała opolanka


kom 27.06.2014

W warszawskim Belwederze rozstrzygnięto konkurs Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej "Filary demokracji lokalnej".


W tym roku poświęcony był tematyce „Małe ojczyzny - 25 lat wolności. Bilans przełomu 1989 roku i przemian, które nastąpiły w jego wyniku”. Laureatką konkursu została Agnieszka Malik, autorka tekstu „Życie pełne tablic”, opublikowanym w „Panoramie Opolskiej”. Reportaż dotykał m.in. problemu dwujęzyczności.

- Proszę przyjąć tę nagrodę jako wyraz uznania dla pani umiejętności dziennikarskich oraz wrażliwości na sprawy, które były i pozostają ważne dla mieszkańców Śląska Opolskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski. - Artykuł porusza temat mający obecnie szczególną wagę. Czasy komunizmu nie sprzyjały podnoszeniu kwestii tożsamości mieszkańców Śląska. Obowiązywała narzucona przez władzę fikcja jednolitości całego społeczeństwa. Przed 25 laty wszyscy odzyskaliśmy jednak wolność mówienia otwarcie o tym, kim naprawdę się czujemy. Bywa to czasem źródłem napięć, ale jednocześnie odkrywa całe bogactwo wielokulturowości, która w tradycji Rzeczpospolitej zajmuje ważne miejsce.

Jury w składzie: Ewa Barlik ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Agata Żelazowska-Cieśla z „Gazety Wyborczej”, Sławomir Siezieniewski z TVP INFO, przyznało również dwa wyróżnienia. Otrzymał je Filip Biernat za cykl artykułów „Tonsil płacił najlepiej” opublikowanych w gazecie „Wiadomości Wrzesińskie” oraz Bartosz Woźniak za „Żołnierzy wyklętych na Pałukach” z „Tygodnika Lokalnego Pałuki”.

Zaproszeni mieli okazję porozmawiać z prezydentem o roli prasy lokalnej i zwiedzili pałac Belweder. Laureatce towarzyszyła 10-letnia bratanica Anna Malik, która w czasie rozmowy z Komorowskim przekazała prezydentowi pozdrowienia od uczniów PSP nr 4 w Prudniku.

Nagrodzony tekst można przeczytać w zakładce "Reporter na tropie".