Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


OSP Źlinice-Boguszyce: Ocalić od ognia i wody


am 24.06.2014

Gdy zabrakło mężczyzn, za walkę z żywiołem zabrały się panie. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Źlinicach-Boguszycach mają pełne ręce roboty. Gorąca aura sprzyja licznym samozapłonom.


Kilka dni temu gasili pożar suchych traw w Zimnicach Wielkich. Właśnie obchodzili 80 lat powstania jednostki. 32 strażakami dowodził w 1934 roku Józef Chudala. W latach 40. XX wieku powstała żeńska drużyna strażacka w Boguszycach, która zastąpiła mężczyzn powołanych do wojska. Panie ugasiły m.in. pożar stodoły Pawła Dobisa ze Źlinic. Przypomina o tym kronika prowadzona przez druhów. Od tego czasu druhowie brali udział w największych pożarach, jak choćby gaszenie ognia w lasach wokół Kuźni Raciborskiej.

Imprezę rocznicową zainaugurowała msza w kościele Trójcy Św. w Boguszycach koncelebrowana przez ks. Jana Czeredę, proboszcza z Zimnic Wielkich i ks. prof. Józefa Mikołajca, proboszcza z Boguszczyc.

Na nabożeństwie nie zabrakło burmistrza Prószkowa Róży Malik i starosty Henryka Lakwy. O uroczystą oprawę muzyczną zadbała źlinicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kaprys”. Młodzi muzycy pod batutą Klaudiusza Lisonia otwierali również kolumnę marszową, za którą podążały poczty sztandarowe, strażacy i zaproszeni goście. - Każde większe wezbranie wody, wiąże się ze zwiększoną bojowością wynikającą ze specyfiki terenu i bliskości Odry - mówił starosta Lakwa. - Wiele z kart historii zapisano nazwiskami osób, które nie wróciły do domów. Oby takich sytuacji już nie było, a każda akcja kończyła się sukcesem.
Burmistrz Róża Malik podkreślała, że doskonale zna potrzeby strażackiej braci i w miarę możliwości będzie je spełniać. Druhowie marzą o wymianie wysłużonego samochodu. Minęły już czasu, gdy do pożaru w Domecku strażacy ruszali z drabinką i wiaderkiem. Przypomniała też o powodzi z 2010 roku, która ominęła gminę Prószków, dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu miejscowych druhów. - Jestem dumna, że w naszej gminie prezes Franciszek Broj został trzecim strażakiem, który otrzymał Złoty Znak Związku, najwyższe wyróżnienie w jednostce - podkreślała Róża Malik.

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa odebrał Jan Wiercimok. Srebrny medal: Joachim Kansy, Wiesław Stolarski i Alfred Wrzos, a w kolorze brązowym: Jerzy Lazik oraz Marek Odelga. Odznaką „Strażak Wzorowy” uhonorowano: Artura Adolfa, Dariusza Grabasę, Marcina Kansego, Rafała Krzyżowskiego, Rudolfa Matuszka, Jacka Stolarskiego i Martina Woźnicę.

Podczas uroczystości odznaczono również członków OSP Chrząszczyce.
Ludwik Weber otrzymał statuetkę „Zasłużony strażak dla gminy Prószków”.
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa odebrał: Jan Gogolok, Joachim Mróz, Józef Szymaniec i Andrzej Wocka.
Brązowy Medal: Henryk Honczia, Rajmund Niespor, Waldemar Wocka.
Odznakę „Strażak Wzorowy”: Henryk Anioł, Rudolf Cygan, Franciszek Czollek, Dariusz Hryniów, Łukasz Hryniów, Jerzy Klosa, Piotr Kowol, Tomasz Kurpierz, Krystian Maciek, Marcin Maciek, Robert Margos, Damian Matuszek, Andrzej Mróz, Krystian Mróz, Walter Nocoń, Kamil Przybyła, Adolf Różyczka, Ginter Schmolke, Rudolf Weinzettel, Michał Wójcik.