Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Głuchołazy: Pieniądze dla poszkodowanych


04.06.2014

60 tys. zł. na zasiłki dla dziesięciu najbardziej poszkodowanych rodzin w wyniku nawałnicy w gminie Głuchołazy przekazał ze swojej rezerwy wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.


O taką właśnie kwotę wnioskował burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński (na zdjęciu w parku zdrojowym) po pierwszym oszacowaniu strat powstałych po obfitych opadach deszczu i gradobiciu. Wniosek - po weryfikacji przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia OUW - przesłano do Ministra Administracji i Cyfryzacji, gdzie został zaakceptowany przez ministerstwo. Aby skrócić czas oczekiwania poszkodowanych rodzin na zasiłki celowe już przekazano pieniądze do Głuchołaz z rezerwy wojewody.

Miasto przeszło kataklizm. Powódź zniszczyła kilka dróg powiatowych, zalała 30 mieszkań, ponad sto piwnic w budynkach komunalnych. Uszkodzeniu uległa również kanalizacja w Sławniowicach na odcinku 70 metrów. Potok zalał m.in. park zdrojowy, który został zrewitalizowany kilka lat temu ze środków unijnych i stanowił jedną z ważniejszych lokalnych atrakcji turystycznych. Woda zniszczyła alejki oraz fragment alpinarium. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych szacuje na ok. 10 mln zł naprawę wałów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

To nie koniec pomocy dla ofiar podtopień - gmina wypłaca także zasiłki ze środków własnych, na miejscu pracują komisje szacujące straty. Po otrzymaniu wniosków od burmistrza, wojewoda wystąpi do MAiC o kolejne środki.