Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Chrząstowice: Wrzało w Niemieckiej Strefie Kibica


18.07.2014

Niedzielny finał mistrzostw świata w piłce nożnej pomiędzy reprezentacją Niemiec a Argentyny był gorąco wyczekiwany przez członków mniejszości niemieckiej.


W wielu kołach sympatycy narodowej drużyny Niemiec spotykali się, aby wspólnie oglądać mecze transmitowane przez telewizję niemiecką. Na spotkanie pomiędzy Niemcami a Brazylią przyszło ponad 200 osób.

W Nowej Kuźni oraz Chrząstowicach powstała tak zwana Niemiecka Strefa Kibica. Fani piłki nożnej spotkali się przed finałem już dwie godziny wcześniej. Aby umilić oczekiwanie zorganizowano liczne konkursy, zabawy z nagrodami, połączone z przyśpiewkami. Zwycięzcy otrzymali m.in. kufle oraz stroje piłkarskie. Sportową atmosferę podgrzewał występ grupy tanecznej „Hałas”. Dla zgromadzonych zaśpiewał również Norbert Rasch, szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który odwiedził również kibiców z Nowej Kuźni.

Na kilka minut przed gwizdkiem kończącym mecz nad Chrząstowicami pojawiły się sztuczne ognie, a uczestnicy festy odkorkowali szampany. Kibice w czarno-czerwono-żółtych koszulkach, szalikach i czapkach odpalali race i padali sobie w objęcia. Wśród prawie 600 osób byli również mieszkańcy Górnego Śląska czy też Niemiec, którzy przyjechali do rodzin na krótkie wakacje.

Kibice chętnie fotografowali się z naturalnej wielkości sylwetką Miroslava Klose, który urodził się na Opolszczyźnie. Wykonał go przedsiębiorca Heinrich Nyolt z Dębskiej Kuźni, który chciał, aby piłkarz w ten sposób pojawił się między kibicami.