Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Radar meteorologiczny na Górze Św. Anny


res 22.08.2014

W województwie opolskim powstanie pierwsza stacja wyposażona w najnowocześniejszy w Polsce radar meteorologiczny.


Za realizację obiektu odpowiada konsorcjum firm Qumak S.A. i Zakładu Techniczno-Budowlanego „Polbau” sp. z o.o. Wartość podpisanej umowy to prawie 15,4 mln zł. Stacja radarowa powstanie na Górze św. Anny w województwie opolskim. Na jej terenie będzie się znajdował zaawansowany technologicznie magnetronowy radar meteorologiczny, który za pomocą wysyłanych fal umożliwi m.in. wykrywanie chmur, określanie ich struktury oraz prędkości ruchu. Dzięki temu synoptycy będą mogli z większą dokładnością przygotowywać prognozy pogody dla regionu, a przede wszystkim określać miejsca wystąpienia gwałtownych zjawisk meteorologicznych. Ponadto, będzie to 9 urządzenie włączone do, zarządzanej przez IMGW, sieci radarów Polrad.

Radar ten zostanie również zintegrowany z wojskową siecią radarów meteorologicznych. Ponadto Qumak, we współpracy z producentem urządzenia firmą Selex, zintegruje obydwa systemy, dzięki czemu jego zasięg będzie pokrywał teren całego kraju. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Zdobyte informacje posłużą zarówno do celów cywilnych jak i wojskowych. Wykonawca będzie również odpowiedzialny za zaprojektowanie oraz kompletne wykonanie obiektu, dostarczenie wymaganego oprogramowania radaru oraz szkolenie personelu.

W 2008 roku w województwie opolskim zeszło tornado, w wyniku którego 2 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych. Straty wyceniono na prawie 50 mln zł - powiedział Marcin Pudełko, dyrektor Sprzedaży Działu Infrastruktury Lotniczej Qumak S.A. - Dane dostarczone przez zaawansowany technologicznie radar, pozwolą synoptykom z tego regionu przewidywać takie zjawiska z większym wyprzedzeniem. Wówczas obrona cywilna będzie miała dodatkowy czas na poinformowanie mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu, dzięki czemu będą oni mogli się lepiej do niego przygotować.

Dokładniejsze prognozy pogody to nie jedyne korzyści dla mieszkańców, jakie wiążą się z wybudowaniem obiektu. Na terenie stacji radarowej powstaną strefy edukacyjne, poświęcone meteorologii radarowej oraz lokalnej społeczności, środowisku i kulturze. Obiekt wykorzystywany przez IMGW będzie więc też otwarty dla zwiedzających. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2015 roku.
Qumak współpracuje z IMGW także przy projekcie ISOK - Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami. Spółka odpowiada za stworzenie kompleksowego i nowoczesnego systemu informatycznego w ramach tej realizacji. Dane z radaru będę również trafiały do tego systemu.