Głosowanie zgodne z własnym sumieniem
15.05.2014
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zapowiedziało, że nie poprze oficjalnie żadnego kandydata i w związku z tym, zaapelowało do swoich członków, by głosować zgodnie z własnym sumieniem. Dlatego też Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych chce dowiedzieć się, jaki jest stosunek kandydatów do polityki wobec mniejszości. Związek uczestniczy tym samym w ogólnoeuropejskiej inicjatywie. 90 członków organizacji europejskich mniejszości narodowych i etnicznych FUEN wysłało pisma z pytaniami do kandydatów w swoich krajach. Odpowiedzi zostaną opublikowane na stronach internetowych poszczególnych mniejszości.
Zanim więc ich członkowie dokonają wyboru, będą mogli zapoznać się z opinią kandydatów dotyczącą różnorodności czy polityki wobec mniejszości narodowych na poziomie europejskim. Według przewodniczącego TSKN na Śląsku Opolskim Norberta Rascha głosy otrzyma tylko ten kandydat, który w temacie mniejszości się orientuje: Taki kandydat musi być o nas poinformowany, musi wiedzieć, że taka czy inna mniejszość istnieje i czego potrzebuje, poza tym musi być dobrym partnerem do rozmów.
Jedną z kandydatek, która ma odpowiedzieć na pytania jest obecna europosłanka z Opola Danuta Jazłowiecka. Jest ona zdania, że mniejszości są już teraz dobrze reprezentowane w Brukseli: - Za każdym razem kiedy pracujemy nad jakimś dokumentem, szczególnie dotyczącym np. polityki społecznej na poziomie europejskim, dyskutujemy o warunkach także dla mniejszości.
Z opinią europosłanki nie zgadza się FUEN. Według tej organizacji temat mniejszości narodowych nie zajmuje należytego miejsca w europejskiej polityce.