Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Biblioteka pełna niemieckiego


pli 28.09.2014

W Bibliotece Austriackiej w Opolu mówiono kilkoma językami: polski mieszał się z niemieckim, ale mimo to wszyscy uczestnicy świetnie się dogadywali.


Wspólnymi działaniami uczczono Europejski Dzień Języków, nawiązujący do inicjatywy Rady Europy z 2001 roku. Jej celem jest uświadomienie wartości, jakie niosą różne kultury oraz ukazanie plusów, wynikających ze znajomość obcej mowy. Organizatorom zależało na promowaniu indywidualnej wielojęzyczności oraz wspieranie nauki poza formalnym cyklem kształcenia. Chcieli ukazać i zachować bogate dziedzictwo dwustu europejskich języków.

Dzieci od szóstego do dziesiątego roku życia brały udział w warsztatach pn. „Moja pierwsza podróż po Niemczech”. Dla miłośników literatury przygotowano zajęcia z książką Erica Carle „Bardzo głodna gąsienica”. Nastolatki na wykładzie multimedialnym poznawały „Niemcy bliżej”. Młodzież i dorośli mogli wziąć udział w nauce niemieckiego. Chętnych poinformowano o kursach języka niemieckiego. Przeprowadzono quiz z wiedzy o językach europejskich. Zaprezentowano ofertę dla uczących się niemieckiego, m.in. tradycyjne samouczki i materiały multimedialne do samodzielnej nauki dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.