Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Mali Opolanie bili rekord Guinnessa


wira 22.10.2014

Mali Polacy jednocześnie myli zęby, aby wpisać się do "Księgi rekordów Guinnessa", który został ustanowiony w Indiach w 2007 roku. Liczba osób myjących jednocześnie zęby wyniosła wtedy 177 003.


Pobicie poprzedniego wyniku było nie lada wyzwaniem, ale wszyscy wierzyli, że to się uda. Do akcji zgłosiło się ponad 4 tysiące przedszkoli, a w nich powyżej 350 tys. dzieci. W województwie opolskim w wydarzeniu wzięło udział blisko 150 przedszkoli: 20 placówek z Opola, Namysłowa, Kluczborka, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Brzegu oraz z wielu innych miejscowości.

Bicie rekordu miało na celu utrwaleniu wśród malców nawyku codziennej higieny jamy ustnej. - Już od najmłodszych grup uczymy dzieci tego, że mycie zębów ma konkretny cel i aby było skuteczne, trzeba to robić w określony sposób - mówi Lidia Janicka, dyrektorka Przedszkola Publicznego Nr 55 w Opolu. - Bardzo ważna jest również systematyczność i dlatego każdego dnia w każdej grupie wiekowej mycie zębów jest swego rodzaju nawykiem.

Podczas bicia rekordu Guinnessa przedszkolakom towarzyszyła postać uwielbianego przez dzieci fioletowego dinozaura z bajki „Barney i Przyjaciele”. Bohater ten znalazł się w różnego rodzaju materiałach oraz zabawach edukacyjnych skierowanych do maluchów czy też ich opiekunów, a także do nauczycieli przedszkolnych. Po pobiciu rekordu Guinnessa każde dziecko otrzymało specjalny certyfikat potwierdzający udział w tym wydarzeniu.

Ustanowienie nowego rekordu było pretekstem do poruszenia tematu próchnicy wśród dzieci, który wciąż w Polsce jest poważnym problemem. Próchnica występuje u ponad 79 proc. polskich dzieci w wieku 12 lat, u ponad 96 proc. 18-latków i u niemal wszystkich dorosłych (99,9 proc.) w wieku 35-44 lata. Ci ostatni mają chorych aż 17 z 32 zębów, jakie posiada dorosły człowiek. Według danych Ministerstwa Zdrowia, stan uzębienia u polskich dzieci jest gorszy niż u ich rówieśników z Niemiec, Danii, Norwegii, Rumunii, Czech czy Białorusi.