Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 26 stycznia 2021
Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny


Kędzierzyn promuje średniowiecznego Nicolausa de Cosla


14.10.2014

W Kędzierzynie-Koźlu tysiące osób wzięło udział w czterodniowym Festiwalu Sztuk - Nicolaus de Cosla - Artium Tribuisti. Impreza promowała historyczną postać Mikołaja z Koźla, który 600 lat temu wstąpił do nowicjatu franciszkanów w Głogówku.


Zasłynął przede wszystkim z 151-kartkowego diariusza w języku łacińskim, czeskim i niemieckim. Rękopis zapisany na papierze czerpanym, oprawiony w deski, obciągnięty jasną skórą oraz spięty metalową klamrą, stanowi zabytek, na temat którego wypowiada się dziś liczne grono naukowców. Franciszkanin zapisał modlitwy oraz kazania, anegdoty, żarty, opowiadania, opisał obrzędy oraz wierzenia. W dziele znajdują się również najstarsze zapisy nutowe z wielogłosową ewangelią o Marii i Marcie. Żeby przybliżyć czasy, w których żył Mikołaj z Koźla zorganizowano jarmark średniowieczny. Przybyli na niego rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści z całej Polski. Pojedynkowali się rycerze w średniowiecznym rynsztunku, kowal kuł podkowy, wikliniarze pletli koszyki. Nie zabrakło też ceramików, zdradzających arkany swojego zawodu. Rarytasem była średniowieczna inscenizacja „Rycerzy i Dam” oraz tańce z epoki.

W ramach festiwalu odbyło się także XIX Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, mające na celu przybliżenie mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla postaci słynnego zakonnika. Prof. Dorota Simonides opowiadała o folklorze w kodeksie Mikołaja, a prof. Andrzej Szymański opowiadał o franciszkaninie jako średniowiecznym prawniku.