Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Celtyckie zabytki trafiły do muzeum


28.10.2014

Muzeum Śląska Opolskiego wzbogaciło się o nowe zbiory. Pochodzą one z nielegalnych wykopalisk, których właściciel został osądzony, a nielegalny łup został mu odebrany.


Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Iwona Solisz przekazała w depozyt siedemnaście bezcennych zabytków archeologicznych z czasów celtyckich, m.in. monety ze srebra, brązu i złota, figurki ptaków, zająca, konia z brązu, a także elementy pasa i bransoletę. Liczą one od 2 do 2,3 tys. lat. Wszystkie przedmioty zostały nielegalnie pozyskane w 2006 roku podczas nieuprawnionych poszukiwań na stanowisku datowanym na okres lateński w Nowej Cerekwi, w gminie Kietrz. Do połowy 2013 roku były w posiadaniu poszukiwacza.

Na czas policyjnego śledztwa oraz postępowania sądowego zostały zdeponowane w Prokuraturze Rejonowej w Głubczycach, a następnie w Sądzie Okręgowym w Opolu. Ich wcześniejszy właściciel został oskarżony o kradzież i wywiezienie bezcenności z Polski. Po zakończeniu postępowania sąd uznał mężczyznę za winnego, ale odstąpił od wymierzenia kary. Zabezpieczony zbiory przekazał opolskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Muzeum Śląska Opolskiego posiada jedne z największych celtyckich zabytków w Polsce. Z 330 eksponatów można podziwiać 96. W Nowej Cerkwi rozpoczęto badania archeologiczne, które potrwają kilka lat. Właśnie w tym rejonie mieszkali Celtowie i dlatego w latach 1957-1973 oraz 2007-2010 prowadzono tam wykopaliska archeologiczne.