Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Przedszkolaki za pan brat z naturą


kom 20.01.2015

Prawie 200 przedszkoli z województwa opolskiego w VII edycji programu edukacyjnego ?Kubusiowi Przyjaciele Natury?


Prawie 200 przedszkoli z województwa opolskiego przystąpiło do VII edycji programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Najliczniej reprezentowane są placówki z Opola, Kędzierzyna Koźla i Nysy. Akcja, w której udział bierze pół miliona rzedszkolaków z 6000 przedszkoli z całej Polski, ma na celu popularyzację tematyki ekologicznej wśród najmłodszych oraz wzrost świadomości dzieci w kwestii ochrony przyrody. VII edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” potrwa do końca czerwca.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy w Polsce program edukacyjny skierowany do przedszkoli. Akcja organizowana jest przez markę Kubuś. Obecnie trwa już VII edycja programu. Do tej pory, w ciągu 7 lat trwania programu wzięło w nim udział już ponad 2 mln dzieci.

Przedszkola z województwa opolskiego, biorące udział w VII edycji programu otrzymały bezpłatnie wyjątkowe materiały edukacyjne, w skład którego wchodzą folder dla nauczyciela, płyta CD (zawierająca specjalnie przygotowane piosenki i rymowanki), plakat, kolorowe książeczki dla dzieci oraz certyfikat potwierdzający tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

Na podstawie otrzymanych materiałów nauczyciele przedszkolni z województwa opolskiego przekazują dzieciom wiedzę na temat ekologii i ochrony przyrody. Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały tak skonstruowane, aby dzieci mogły rozwijać umiejętność kreatywnego myślenia, stawały się bardziej samodzielne oraz chętnie podejmowały własne inicjatywy.

- To do nas, jako dorosłych należy troska o zapewnie naszym dzieciom edukacji ekologicznej na odpowiednim poziomie - mówi Magdalena Dąbrowska, przedstawiciel organizatora programu. - Dzieci biorą z nas przykład, dlatego naszym obowiązkiem jest uczyć pociechy takich pozytywnych zachowań jak segregowanie śmieci czy oszczędzanie wody i prądu. Powinniśmy także zwracać uwagę dzieciom jak istotna jest prawidłowa dieta. Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” ma być wsparciem dla nauczycieli oraz rodziców i poprzez zabawę edukować przedszkolaków w zakresie ekologii. Cieszymy się, że tak dużo dzieci z województwa opolskiego będzie mogło razem z Kubusiem poznawać fascynujący świat natury.

Podczas zajęć programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” przedszkolaki są edukowane także w zakresie tego jak powinny się prawidłowo odżywiać, aby zdrowo rosnąć. Dzieci dowiadują się m.in., dlaczego codzienne spożywanie 5 porcji warzyw, owoców lub soku oraz drugiego śniadania jest tak ważne dla ich rozwoju. W ramach tej sekcji programu najmłodsi wezmą udział w lekcjach zatytułowanych „Dzień Marchewki” oraz „Owoce, Warzywa i Soki”.