Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 21 stycznia 2021
Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory


Kulinarni odkrywcy w opolskim gimnazjum


mera 15.01.2015

Opolska szkoła laureatem w ogólnopolskim konkursie. Zespół z województwa opolskiego stanął na podium 12. edycji programu Tesco dla Szkół - "Kulinarni Odkrywcy".


W tym wyjątkowym, filmowym konkursie, dzieci przeprowadziły najlepszy kulinarny eksperyment - przekonywały do nauki gotowania i zdrowego odżywiania. Wśród najlepszych znalazł się film zespołu „Retro Queen” z gimnazjum nr 8 w Opolu, który został laureatem regionalnym. Młodzi Kulinarni Odkrywcy zmierzyli się z kilkuset szkołami z całej Polski i wywalczyli nowoczesny sprzęt multimedialny dla swojej placówki.

Kulinarni Odkrywcy opanowali polskie szkoły
W 12. edycji programu Tesco dla Szkół uczniowie blisko 400 szkół podstawowych i gimnazjalnych mieli tylko 2 minuty, aby odkryć gotowanie na nowo. Film zespołu „Retro Queen” zdobył aż 7 622 głosów Internautów, co zagwarantowało mu pierwsze miejsce w województwie, a tym samym - wyposażenie nowoczesnej sali kinowej dla gimnazjum nr 8 w Opolu.

Gotowanie odkryte na nowo
Badania „Kulinarni odkrywcy” wykazały, że im lepiej dziecko radzi sobie w kuchni, tym zdrowiej się odżywia. Niestety, coraz więcej dzieci sięga po niezdrowe przekąski i słodycze. Recepta? Uczmy się gotowania i cieszmy się odkrywaniem nowych smaków. W całej Polsce zespoły Kulinarnych Odkrywców podjęły nasze wyzwanie! A w województwie opolskim zadanie było wyjątkowo trudne, ponieważ badania wykazały, że w tym regionie rodzice nie zachęcają dzieci do gotowania - pomoc w kuchni należy do obowiązków domowych tylko 4% uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w województwie opolskim. To jeden z najgorszych wyników w kraju!

Ugotowani na medal
Film zespołu „Retro Queen” udowodnił, że cały proces przygotowywania posiłku może być świetną zabawą - również pójście na zakupy po niezbędne produkty spożywcze wraz z grupą przyjaciół. Zwycięstwo uczniów zagwarantowało nie tylko nowoczesny sprzęt dla ich szkoły - wszyscy członkowie zespołu otrzymają odtwarzacze MP4 i inne nagrody rzeczowe. Zdaniem samych uczestników konkursu, cenne okazały się także wyniesione z udziału nowe umiejętności i wyjątkowe doświadczenia:

Zgłosiłam swoją klasę do konkursu Tesco dla Szkól ponieważ uwielbiamy takie wyzwania, dzieciaki mają mnóstwo cudownych, nieraz zaskakujących dla dorosłych pomysłów. A gdy przy okazji są super nagrody, więc motywacja jest niezwykła - mówi Magdalena Turek, opiekun zespołu „Retro Queen”. - Nawiązaliśmy kontakt z lokalną gazetą, która nas regularnie promowała, roznieśliśmy specjalnie przygotowane ulotki w środowisku lokalnym oraz odwiedziliśmy pobliskie szkoły nie biorące udziału w konkursie, zachęcając je do głosowania.

Następna edycja konkursu filmowego już w przyszłym roku szkolnym.