Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Chrząstowice: o zapomnianych czasach


Rafał Bartek 21.01.2015

W styczniu 2015 roku przypada 70 rocznica tragicznych wydarzeń ze stycznia 1945 roku.To właśnie wtedy wraz z wejściem Armii Czerwonej na Górny Śląsk dla mieszkańców tak naprawdę rozpoczęła się wojna.


Wcześniej znali jedynie z poczty (Feldpost) i opowiadań mężów, ojców i dziadków, którzy służąc w niemieckiej armii mieli z nią bezpośredni kontakt.

Dla ludności cywilnej, kobiet, dzieci dopiero wydarzenia stycznia 1945 zobrazowały jakim okrucieństwem jest wojna wywołana przez nazistowskie Niemcy. W samych Chrząstowicach wejście Armii Czerwonej jak opisuje we swych wspomnieniach Pan Józef Duda napotkało na spory opór ze strony żołnierzy Wehrmachtu, którzy w tym okresie w miejscowości się znajdowali (cześć z nich po dziś dzień spoczywa na chrząstowickim cmentarzu).

Straty jakie poniosła tutaj Armia Czerwona na tyle zirytowały jej dowództwo, że nosiło się ono z zamiarem zniszczenia w odwecie całej miejscowości. Tylko opatrzność losu i fakt, iż komendant radziecki, będący niemieckim komunistą znał się osobiście z ówczesnym chrząstowickim proboszczem ks. Johannesem Lebokiem uratowało miejscowość i jej mieszkańców przed zrównaniem z ziemią.

W rocznicę tych wydarzeń, 24 stycznia 2015, wydarzenie to uczci odsłonięcie tablicy upamiętniającą postać ks. Leboka w przedsionku chrząstowickiego kościoła. Po mszy świętej planowana jest również przez Koło DFK w Chrząstowicach konferencja poświęcona tamtym wydarzeniom z udziałem świadków czasu. 

Uroczystość upamiętniająca: 70 lat po zakończeniu II wojny światowej w Chrząstowicach

24 stycznia 2015

15.00 Kościół w Chrząstowicach

Msza święta w intencji ks. Johannesa Leboka i za wszystkie ofiary II wojny z Chrząstowic w 70 rocznicę tragicznych wydarzeń roku 1945. W trakcie mszy świętej nastąpi poświecenie tablicy pamiątkowej w przedsionku kościoła upamiętniająca ks. Johannesowi Lebokowi, dzięki któremu Chrząstowice zostały w 1945 roku ocalone od zniszczenia przez Armię Czerwoną.

16.30 Klub Samorządowy w Chrząstowicach

Konferencja: „Rok 1945 w pamięci mieszkańców Górnego Śląska - Chrząstowic”

Dr. Adrianna Dawid - historyk, Uniwersytet Opolski, opiekun naukowy projektu Archiwum Historii Mówionej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Josef Duda - założyciel i honorowy przewodniczący DFK Chrząstowice, świadek wydarzeń z roku 1945

Goerg Michen - świadek wydarzeń z roku 1945

Georg Kochanek - świadek wydarzeń z roku 1945