Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Gimnazjaliści wśród kulinarnych odkrywców


31.03.2015

Opolanie (na zdjęciu obok) pokonali ponad 400 szkół z całego kraju i zdobyli nowoczesny sprzęt multimedialny


27 marca Centrum Handlowe Magnolia we Wrocławiu stało się miejscem wyjątkowych kulinarnych odkryć za sprawą uczniów z gimnazjum nr 8 z Opola, którzy wraz z nauczycielami przybyli świętować swoje zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie Tesco dla Szkół - „Kulinarni Odkrywcy”. 

Uczniowie zawdzięczają swój sukces swoim talentom filmowym - ich zadaniem było nakręcenie 2-minutowego filmiku pokazującego, jak gotowanie może być ciekawą zabawą. Udało im się zaangażować w konkurs i zarazić pasją do gotowania całe szkoły, rodziny, władze samorządowe i lokalne społeczności. Ich pasję kulinarną docenili internauci oraz jurorzy, dzięki którym stanęli na podium 12. edycji konkursu. Zespół z opolskiego gimnazjum został laureatem regionalnym i wygrał zestaw do szkolnej mobilnej sali kinowej.

- Zgłosiłam swoją klasę do konkursu, ponieważ uwielbiamy takie wyzwania, a dzieciaki mają mnóstwo cudownych, nieraz zaskakujących dla dorosłych pomysłów - mówi Magdalena Turek, opiekun zespołu „Retro Queen”. - A gdy przy okazji są super nagrody, to motywacja jest niezwykła.

Badania „Kulinarni odkrywcy” wykazały, że aż połowa dzieci w wieku 6-16 lat nie potrafi pokroić sobie chleba czy wędliny, czyli nie umie zrobić sobie prostego śniadania. A dzieci nie radzące sobie w kuchni w 70% sięgają po niezdrowe przekąski. Dlatego tegoroczna edycja konkursu miała za zadanie pokazać uczniom, że gotowanie jest nie tylko proste, ale również może być świetną zabawą. Strona internetowa konkursu skupiła ponad 100 tysięcy indywidualnych użytkowników, którzy oddali w sumie aż 1,6 miliona głosów na filmy uczestników. Dzięki konkursowi wszyscy zalogowani na stronie dowiedzieli się wiele o tajnikach gotowania i jego zaletach. 

Uczniowie ze szkoły w Opolu świętowali swoje zwycięstwo na gali w towarzystwie nauczycieli, rodziców, przedstawicieli władz lokalnych oraz setki uczniów - uczestników konkursu. Oprócz uroczystego wręczania nagród było wiele gier i zabaw związanych z odkrywaniem kulinarnych talentów. Dzieci wykorzystując swoje zdolności i zdobytą wiedzę walczyły o dodatkowe upominki. Już niedługo uczniowie z opolskiego gimnazjum będą korzystać z mobilnej szkolnej sali kinowej. Dzięki nagrodom lekcje będą mogły być jeszcze ciekawsze i bardziej angażujące.