Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Nysa: nie chcieli galerii, ale ulegli


06.04.2015

Licznik Strat Miasta w Nysie pokazał prawie 10 milionów złotych straty. Wszystko z powodu zablokowania decyzji o budowie galerii.


Od 25 czerwca 2014 roku przy ul. Kolejowej w Nysie działał „Licznik Strat Miasta”, który w czasie rzeczywistym wskazywał kwotę, jaką miasto traciło każdego dnia z powodu braku zgody na budowę Galerii Handlowej Dekada. Straty wynikały z podatków: od nieruchomości i podatku PIT, które byłyby płacone w związku z działaniem galerii. W ostatnich dniach Licznik wskazywał już kwotę blisko 10 mln złotych.

Inwestor, spółka Dekada Nysa, od kilku lat bezskutecznie starała się o pozwolenie na wybudowanie nowoczesnego obiektu handlowego na terenie byłego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nysie. Mimo silnego poparcia mieszkańców (dwa badania TNS Polska w 2013 i 2014 roku potwierdziły, że zdecydowana większość mieszkańców Nysy oczekuje takiej inwestycji) Rada Miejska poprzedniej kadencji była przeciwna budowie galerii w centrum miasta.

Pod koniec lutego tego roku Rada Miejska, przy poparciu burmistrza Kordiana Kolbiarza, zdecydowaną większością głosów postanowiła uruchomić zmianę Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów przy ul. Kolejowej. Rozpoczęta procedura powinna zaowocować w ciągu najbliższych 12 miesięcy pozytywną decyzją w sprawie wybudowania Galerii Dekada. W związku z powyższym zarząd spółki postanowił wstrzymać działanie „Licznika Strat Miasta” i zdemontować urządzenie. Pozytywna decyzja nowej Rady Miejskiej oznacza, że za ok. dwa lata ten sam licznik może pokazywać zyski dla budżetu miasta w związku z otwarciem obiektu.

Planowana galeria będzie posiadała około 20 tys. m kwad. powierzchni użytkowej, co oznacza wpływy z tytułu podatku od nieruchomości w kwocie 400 tys. zł rocznie. Pracę w galerii znajdzie aż 500 osób, które płacąc podatek od wynagrodzeń zasilą budżet lokalnego samorządu (miasta i powiatu) kwotą ok. 1 100 000 zł. W Galerii Dekada znajdzie się ok. 50 sklepów i punktów usługowych oraz 4-salowe kino typu multiplex. Wielopoziomowy parking umożliwi zaparkowanie ok. 350 samochodów.

Jeżeli Rada Miejska podejmie kolejne pozytywne decyzje w sprawie zatwierdzenia zmian w Studium Uwarunkowań oraz Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego do końca bieżącego roku, to już na koniec 2016 roku Galeria Dekada może zostać otwarta.