Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Jednoślady w Opolskiem biją rekord


14.04.2015

Pogoda nie zawsze sprzyjała rowerzystom miejskim, jednak nawet mimo chłodnej i deszczowej końcówki miesiąca, wypożyczalnie rowerów w polskich miastach odnotowały rekordową popularność.


Takiego marca w historii publicznych jednośladów miejskich jeszcze nie było. Rowerzyści dokonali łącznie prawie 210 tys. wynajmów. To dotychczasowy marcowy rekord. Dla porównania, w ubiegłym roku liczba wypożyczeń sięgnęła 194 tys., a w latach 2012 i 2013 - ok. 13 tysięcy. Z wypożyczalni korzystają mieszkańcy Opola, Warszawy, Konstancina-Jeziornej, Grodziska Mazowieckiego, Lublina, Wrocławia i Białegostoku.

Od momentu inauguracji pierwszego systemu rowerów miejskich w Polsce, czyli na przestrzeni niecałych czterech lat, sześciomilionowym użytkownikiem został warszawian. W poniedziałkowy wieczór wypożyczył rower przy stacji „Arkadia” i po kwadransie zwrócił go w lokalizacji „ul. Kościelna - Nowe Miasto”.

- Kiedy w czerwcu 2011 roku, jako pionierzy, uruchamialiśmy pierwszą wypożyczalnię we Wrocławiu, niewielu wierzyło w sukces tej inicjatywy - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. - Dzisiaj udało nam się dokonać rewolucji w dziedzinie przyjaznego środowisku i miastom transportu.

Opolanie mogli zacząć wypożyczanie jednośladów dopiero od połowy marca, ale wyniki są niezwykle obiecujące. Do tej pory dokonano 4 641 wypożyczeń przez 528 nowych użytkowników.