Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Nie wszyscy opolscy radni byli zgodni


am 04.05.2015

Opolska rada miejska postanowiła nadać nazwę skwerowi w centrum Opola. Będzie on nosił imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej.


Z propozycją wystąpił klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, mimo że pomysł miał swoich licznych przeciwników. Ideę poparł wiceprezydent Opola Janusz Kowalski, który jest współautorem książki o Lechu Kaczyńskim. Opozycyjnym radnym podarował „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 2049-2005”, żeby mogli dokładnie poznać postać i dokonania prezydenta. Okazało się, że wielu krytykantów nie miało pojęcia o dokonaniach zmarłego prezydenta. 

Decyzja nie zapadła jednak jednogłośnie. Przeciwko byli radni z Platformy Obywatelskiej (z wyjątkiem jednej osoby), jeden radny z SDL oraz Mniejszości Niemieckiej, tworzący koalicję. Piotr Mielec z SLD wniósł poprawkę do uchwały radnych z PiS-u, aby plac nosił imię Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Zostało ona w czasie głosowania odrzucona. Plac będzie również przypominał o wizycie w 2008 roku Lecha Kaczyńskiego w Opolu (na zdjęciu obok).