Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 stycznia 2021
Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława


Gminy mniejszościowe na Opolszczyźnie i w woj. śląskim


kras 15.01.2015

Niemal trzy lata po zakończeniu Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji umieszczono wyniki z województwa śląskiego oraz opolskiego.


Tylko te dwa spełniły warunki uwzględniające gminy, w których ilość deklaracji narodowości niemieckiej w stosunku do ogółu społeczeństwa wyniosła co najmniej 10 procent. W obu województwach liczba gmin, w których co dziesiąty mieszkaniec jest Niemcem, wyniosła 42 (34 w województwie opolskim i 8 w województwie śląskim).

Wśród 42 gmin w czterech z nich nawet co trzeci mieszkaniec zadeklarował w Spisie Powszechnym narodowość niemiecką, są to: Strzeleczki (prawie 33%), Biała (32,2%), Reńska Wieś (32%) oraz Cisek (30,9%). Wysokie, ósme miejsce, zajęła gmina Krzanowice (27,8%), która jest tym samym najbardziej niemiecką gminą w województwie śląskim. O granicę 20% (jest to granica, przy której bez konsultacji można ustawić dwujęzyczne tablice) otarły się natomiast gminy Nędza w województwie śląskim (19,3%) oraz Olesno w województwie opolskim (19,3%).

Nie wiadomo jednak, na ile zebrane dane odpowiadają rzeczywistości. Bardzo dużą aktywnością wykazują się koła mniejszości niemieckiej z terenów Zdzieszowic czy Strzelec Opolskich. Tymczasem zabrakło ich w zestawieniu gminnym, co oznacza, że liczba Niemców nie przekracza tam 10 procent. Podobnie jak działaczy mniejszościowych z Kędzierzyna-Koźla.