Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Lokomotywa na aukcji u Owsiaka


koma 09.01.2015

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński do opolskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazał na licytację umundurowaną maskotkę misia-policjanta.


Otrzymał ją od policyjnych związkowców z Nadrenii Palatynatu. Dołączył grafikę - przedstawiającą Wieżę Piastowską, książka „U stóp Wieży Piastowskiej” oraz zaproszenie na rodzinne zwiedzanie opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zwycięzca wygra niezapomnianą wycieczkę po opolskim urzędzie wojewódzkim. Będzie mógł zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne - w tym maszynownię windy pater-noster, mroczne podziemia wraz z nieczynną kotłownią i piwniczką na wino prezydenta rejencji oraz gabinet wojewody.

Będzie miał również niepowtarzalną szansę obejrzenia z bliska detali architektury i wystroju wnętrz modernistycznego budynku opolskiego urzędu wojewódzkiego - w tym indywidualnie zaprojektowanych żyrandoli w reprezentacyjnych salach: Złotej, Herbowej i Osmańczyka. Budynek, wybudowany w latach 30. XX wieku jako gmach rejencji opolskiej, w miejscu dawnego zamku piastowskiego - został zaprojektowany przez Friedricha Lehmanna w stylu funkcjonalizmu, nurtu reprezentowanego przez twórców z grup Bauhaus, Neues Bauen. Zastosowano w nim najnowocześniejsze wówczas rozwiązania: od neonówek, poprzez żaluzje (zachowane od strony zachodniej), klamki okienne i drzwiowe oraz windę systemu pater-noster.

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiła również lokomotywa wąskotorowa z opolskiej cementowni „Odra”. Prezes Andrzej Rybarczyk wyjaśniał, że do niedawna ciągnęła wagoniki, ale wyparł ją taśmociąg.