Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Kobieta-rabin w Opolu


koli 16.02.2015

Miała być aktorką, a została przywódcą duchowym. Na Uniwersytecie Opolskim gościła jedyna w Polsce kobieta, pełniąca funkcje rabina.


Tanya Segal w ramach XVII Dni Judaizmu wygłosiła odczyt o prawach kobiet w judaizmie. Zmiany, które się dokonały są bardzo szybko postępujące, gdyż w Stanach Zjednoczonych rabinami jest sześćset kobiet, w Izraelu - dwadzieścia, a w Europie - pięć. Mieszkają w Niemczech, Bułgarii, Polsce, a dwie - we Francji.

Tanya Segal pochodzi z Moskwy. Na początku wszystko wskazywało, że pisana jest jej kariera aktorska. Studia ukończyła na wydziale teatralnym Uniwersytetu Moskiewskiego. Podjęła pracę w Moskiewskim Żydowskim Teatrze Muzycznym. W 1990 roku wyemigrowała do Izraela, gdzie na Uniwersytecie w Tel Awiwie podjęła studia na wydziale teatralnym oraz wydziale filozoficznym. Dziewięć lat później w Rydze rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Żydowskiej. Po studiach rabinackich ukończonych w Jerozolimie przyjechała do Polski w ramach programu „Studenci Rabinaccy”. Pracowała w Warszawie oraz Krakowie. Organizuje wieczory szabatowe oraz teatr midraszowy.

W czasie wykładu przypomniała, że pierwszą kobietą rabinem została w 1935 roku Regina Jonas, która dziewięć lat później zginęła w Oświęcimiu. Kobiety długo musiały walczyć o uznanie ich jako przywódców duchowych.