Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Zakaz dla nietrzeźwego


kra 20.03.2015

Kradli rośliny do przydomowych ogródków, a więc ofiarom z odsieczą postanowili przyjść samorządowcy z opolskiego ratusza.


Debatują nad zbudowaniem listy zakazów, która dotyczyć będzie Wyspy Bolko, jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc rekreacyjnych, którego znaczną część zajmuje ogród zoologiczny. Park na wyspie Bolko to rozległy kompleks zieleni, wpisany do rejestru zabytków.

Stawy, kanały, starodrzewie, łąki, przystań kajakowa, ścieżki spacerowe czy rowerowe są idealnym miejscem odpoczynku opolan. Regulamin, zdaniem miejskiego ogrodnika Grażyny Rąckiej, jest niezbędny. Spotkała się z sytuacjami, gdy wykopywano rzadkie rośliny, aby przenieść je do własnego ogródka. Miłośnicy rowerowych szaleństw tworzyli trasy terenowe, nie zwracając uwagi na niszczoną w ten sposób roślinność.

Na Bolko nie będą mogły przebywać osoby nietrzeźwe, a więc takie, które mają powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wiele kontrowersji wzbudza przepis o wprowadzeniu psów na wyspę, które mogą być w kagańcu lub na smyczy. Do tej pory zwierzęta zawsze musiały być na smyczy, niezależnie od tego czy były na smyczy.