Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Rakotwórcza inwestycja w Nysie?


25.11.2014

W Nysie zawiązał się Społeczny Komitet Przeciw Budowie Masztu Telefonii Komórkowej Na Osiedlu Ulicy Orzeszkowej w Nysie. Problem jest niebagatelny.


Mieszkańcy Nysy protestują przeciwko budowie masztu bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej Play tuż przy ich domach.

Z uzyskanych przez nich informacji wynika, że niecałe trzy tygodnie temu burmistrz Miasta i Gminy Jolanta Barska wydała decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Najbardziej zainteresowani dowiedzieli się o tym już po jej uprawomocnieniu.

- Chcemy zaznaczyć, że działka na której ma być zlokalizowana stacja bazowa telefonii komórkowej, oddalona jest o zaledwie 10 metrów od pierwszych zabudowań istniejącego od ponad 20 lat osiedla domów jednorodzinnych - wyjaśnia Ewa Szablewska, działająca w imieniu komitetu. - W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się również ogródki działkowe, a także osiedle domów wielorodzinnych.

Ludzie obawiają się o swoje zdrowie, a nawet życie. Zagrożeniem będzie stałe, ciągłe działanie nadajników, które przez 24 godziny na dobę wysyłają pulsujące promieniowanie częstotliwością radiową. Mieszkańcy zwrócili się z protestem do władz samorządowych: burmistrza, przewodniczącego Rady Miejskiej, starosty, przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego. Nikt jednak nie zareagował. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu. Obecnie inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i groźba powstania rakotwórczej inwestycji stała się bardzo realna.

- Zależy nam, aby zmieniono lokalizację tej inwestycji, uwzględniając bezpieczeństwa mieszkańców - dodaje Szablewska. - Dziwi nas przyspieszony tryb wydania decyzji, brak konsultacji społecznych, brak raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.