Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Brzeg pełen światła


10.12.2014

40 tysięcy światełek oświetliło brzeskie uliczki i Rynek. Śniegu jeszcze nie ma, ale w mieście nie brakuje świątecznej atmosfery.


Jak co roku od 2009 roku, 6 grudnia, nie brakowało występów zespołów lokalnych, niespodzianek, konkursów dla najmłodszych, a także tradycyjnych degustacji. Było aktywnie, bardzo rodzinnie i jak zawsze niezwykle słodko. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się świąteczne kino plenerowe, a także zimowy taniec zumba w wykonaniu całego miasta.

Kilkadziesiąt drużyn rodzinnych wzięło udział w wyjątkowej grze miejskiej. Jej celem było odnalezienie św. Mikołaja i wykonanie zimowych zadań nawiązujących do bożonarodzeniowych tradycji. Zwycięska rodzina, która pierwsza dotarła na metę, oprócz upominków otrzymała tytuł Rozświetlacza Brzegu i możliwość rozpalenia iluminacji. Był to wyjątkowy moment, gdyż w jednej chwili ulica Długa stała się najbardziej magicznym miejscem w okolicy, a brzeżanie cieszyli się ze spacerów wśród blasku 40 tys. światełek.

- Bardzo cieszymy się, że lokalne organizacje zdecydowały się włączyć do tegorocznej „Świątecznej Iluminacji” - mówi Joanna Matryba, specjalista ds. komunikacji w Mondelez Polska. - To dowód na to, że nasza sześcioletnia inicjatywa doskonale wpisuje się w to, czym żyją na co dzień mieszkańcy Brzegu i czego faktycznie oczekują w tym wyjątkowym czasie.

Pracownicy Mondelez Polska, jak co roku kontynuowali coroczny wolontariat na rzecz regionu - pomagali w sprawnej obsłudze. Dzieci chętnie korzystały z punktu malowania twarzy czy robienia balonowych zwięrzątek, zajęć plastycznych oraz aktywnego toru przeszkód. Dorośli brali udział w warsztatach robienia stroików świątecznych, będących doskonałą grudniową ozdobą każdego domu.

Ogromne atrakcje czekały także dla fanów motoryzacji. Przedstawiciele Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu zorganizowali Paradę Mikołajów, którzy pojawili się w samym sercu miasta nie w tradycyjnych zimowych saniach z reniferowym zaprzęgiem, ale na motocyklach. W ubiegłych latach witano już Mikołajów, którzy przybyli dorożką, wojskowym gazikiem, limuzyną, a nawet amfibią.

Rozstrzygnięto również finał konkursu „Pomaluj bombkę z Mondelez Polska”, w którym udział wzięły instytucje opiekuńcze i edukacyjne z całego regionu, ozdabiając bożonarodzeniowymi motywami styropianowe bombki. W wirtualnej galerii pojawiły się prawdziwe dzieła sztuki malowane farbami, oklejone cekinami, a nawet wykonane techniką decopupage czy collage, na jakie można było głosować. Prace młodych artystów doceniło 3 tys. osób.

Świąteczna Iluminacja to cykliczne wydarzenie, odbywające się od 2009 roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, które organizowane jest z myślą o mieszkańcach powiatu brzeskiego i okolic. Głównym inicjatorem pomysłu jest firma Mondelez Polska, lider na rynku przekąsek i wiodąca firma branży spożywczej w Polsce, właściciel między innymi dwóch fabryk zlokalizowanych w Skarbimierzu koło Brzegu. Realizacją spotkania zajmuje się Brzeskie Centrum Kultury, wspierane przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta.