Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Niemieckojęzyczna szkółka piłkarska


15.03.2015

W Chrząstowicach ruszyła pierwsza niemieckojęzycznej szkółki piłkarskiej w Polsce. Jej pomysłodawcą jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.


Inicjatywę poparło Niemieckie Towarzystwo Oświatowe. Nowa inicjatywa DFK kierowana do dzieci w wieku od 6 do 10 lat ma na celu połączenie edukacji językowej ze sportową. Zajęcia odbywają się w obiektach sportowych na terenie gminy Chrząstowice.

Pomysł zrodził się w momencie, gdy w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej, w Chrząstowicach powstała największa niemiecka strefa kibica w Polsce. Chcąc wykorzystać zaangażowanie różnych ludzi i środowisk, jakie pojawiło się przy tej okazji, pojawił się pomysł wypełnienia luki w edukacji piłkarskiej na poziomie gminy. Powołano więc do życia nowatorską szkółkę.

O inicjatywie zostały już poinformowane władze Niemieckiego Związku Piłkarskiego (DFB), jak również władze okręgowego Związku Piłkarskiego w Opolu, które przyjęły ten pomysł z wielkim zainteresowaniem. Planowana jest również ścisła współpraca z Goethe Institut. Szkółka będzie nosić imię Miro na cześć mistrza świata w piłce nożnej Miroslava Klosego, urodzonego w pobliskim Opolu, a którego korzenie rodzinne sięgają właśnie gminy Chrząstowice.