Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Pasy mogą uratować życie - sprawdź to


kcb 20.05.2015

Ogólnopolska kampania społeczna "Mistrzowie w pasach" obejmuje całą Polskę. 23 maja na PIT STOP do Opola - dowiesz się, jak prawidłowo zapinać pasy


23 maja spotykamy się w Opolu (stacja paliw; ul. Sosnowskiego 14 koło stadionu "Gwardii"). Jak ważny jest nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w PRAWIDŁOWY sposób, dowiedzą się wszyscy, którzy odwiedzą PIT STOP-y rozmieszczone na wybranych stacjach benzynowych. Podczas PIT STOP-ów eksperci edukują także, jak montować foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi.

Kampania ma też na celu przekonać do zmiany postaw tych, którzy w ogóle nie chcą zapinać pasów podczas jazdy ryzykując życie swoje i innych. Niezwykle ważnym przesłaniem kampanii jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jaki i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Co istotne - za kilka dni wchodzą w życie znowelizowane przepisy w tym zakresie.

Ambasadorem kampanii jest czterokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski - Kajetan Kajetanowicz. Rajdowcy, a w szczególności mistrzowie, zawsze podkreślają publicznie, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa ratują życie.

Ekspercki instruktaż udzielony indywidualnie każdemu odwiedzającemu wybrane stacje paliw pokaże, jak nie stracić wątroby czy śledziony przy małej i większej stłuczce i kiedy fotelik spełnia swoją rolę. Przodem czy może tyłem do kierunku jazdy sadzać dzieci?

W trakcie ubiegłorocznego pilotażu kampanii „Mistrzowie w pasach”, na terenie województwa pomorskiego, na wybranych stacjach paliw, grupa ekspertów przeprowadzała inspekcję montażu fotelików oraz prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa. Wyniki były dużym zaskoczeniem, albowiem trudno było znaleźć poprawnie zamocowany fotelik. Co więcej, po skontrolowaniu 400 osób, dobrze zapięte pasy odnotowano zaledwie u ok. 10 procent z nich.

Podobnie było w tym roku podczas inspekcji w Warszawie, w Lesznie, we Wrocławiu i w Łomży. Nie umiemy prawidłowo zapinać pasów - przez co narażamy życie. 

Dziecko w foteliku samochodowym - zmiany w przepisach
15 maja 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. Teraz liczy się przede wszystkim kryterium wzrostu. Od kilku dni dzieci poniżej 12 roku życia, ale mierzące więcej niż 150 cm wzrostu nie muszą jeździć w foteliku samochodowym. Niższe maluchy, bez względu na wiek, powinny znajdować się w fotelu.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na tylnym siedzeniu siedzi trójka dzieci, a nie ma miejsca na trzeci fotelik. Wtedy dziecko od 3 roku życia, ale mierzące przynajmniej 135 cm wzrostu, może być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Na przednim siedzeniu każdy malec poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożony w foteliku, przodem do kierunku jazdy. Jest to obligatoryjne. Warto wiedzieć, że kryterium wieku jest istotne w przypadku przewożenia dziecka autem, które nie jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa, na przykład zabytkowym. Maluchy poniżej 3 roku życia nie mogą podróżować takim pojazdem.

Nie zastosowanie się do powyższych zasad grozi grzywną w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi. - Nowe przepisy nie obejmują wszystkich. Na przykład taksówkarze nie muszą się do nich stosować - komentuje Michał Bartnik z Polskiej Sieci Taxi. - Jednak dopóki to się nie zmieni, taksówkarze zachowają szczególną ostrożność podczas przewożenia dzieci, zarówno jeśli chodzi o prędkość jazdy, jak i sposób prowadzenia samochodu.