Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 04 lipca 2020
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda


Stary festiwal, nowe koncerty w plenerze


mal 01.06.2015

Po raz 52. na deskach opolskiego amfiteatru pojawią się najwięksi polscy muzycy: ci rozpoczynający karierę i ci, którzy zdążyli przejść do historii.


Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej ma jednak mieć bardziej opolski charakter niż wcześniejsze edycje. Miasto organizuje tuż przed główną imprezą dwa koncerty: Hip-Hop Opole oraz Rock Opole 2015. Weekendowe - w weekend 6-7 czerwca na błoniach Politechniki Opolskiej przy ul. Mikołajczyka. Scenę otoczą miasteczka pełne atrakcji. Będzie więc bitwa raperska oraz niespodzianki motoryzacyjne.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nie ukrywa, że inicjatywa pochodzi od mieszkańców miasta, którzy chcieli mieć swoją imprezę, tak jak bywało to dawniej, gdy telewizja nie zawładnęła opolskim festiwalem. Zaproszeni artyści nie są przypadkowi. Wybrali ich przedstawiciele środowisk muzycznych, producenci muzyczni oraz fani.

Koncert hip-hopu poprowadzi raper Waldemar Kasta. Wśród wykonawców pojawią się m.in. Kajman, Bezczel, Jarecki i BRK, Grubson czy Zbuku. Konferansjerką części rokowej zajmie się Jacek Szopiński. Na deskach zagra kandydat na prezydenta Paweł Kukiz z zespołem Piersi. Obok niego staną takie zespoły, jak TSA, Oddział Zamknięty, Złe Psy, Bongostan i Bakshish.

SuperDebiuty pełne sław
12 czerwca Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej rozpocznie się tradycyjnym hejnałem i koncertem SuperDebiutów, które poprowadzi Agata Młynarska. W tym roku poświęcone są 50-leciu pracy artystycznej zespołu „Skaldów” i właśnie piosenki z ich repertuaru zaśpiewają młodzi ludzie walczący o nagrodę imienia Anny Jantar oraz Opolską Karolinkę. Po raz kolejny na scenie zabrzmi „Prześliczna wiolonczelistka” i „Cała jesteś w skowronkach”. Koncert uświetnią również takie sławy, jak Skaldowie, Edyta Górniak, Monika Kuszyńska oraz Golec uOrkiestra. Reżyserem jest Magda Umer, co jest gwarancją wielu zaskakujących momentów i wzruszeń.

Super Jedynki, SuperPremiery, recital Edyty Górniak i Rajd Festiwalowy
Sobota, 13 czerwca, jest pełna atrakcji. W amfiteatrze rozpocznie ją koncert „SuperJedynek”, w czasie którego rozdane zostaną nagrody w kategoriach:

 • SuperPrzebój - nominowani: „Ostatni raz” Halina Mlynkova, „Nic do stracenia” Mrozu feat. Sound’n’Grace, „Zapamiętaj” Blue Cafe, „Wszystko ma swój czas” Perfect, „Chwile jak te” Bednarek feat. Staff,
 • SuperAlbum - nominowani: „Hiper Chimera” Donatan&Cleo, „Dadadam” Perfect, „Add the blonde” Margaret, „Migracje” Mela Koteluk, „Pop&rock” Dawid Kwiatkowski,
 • SuperArtysta - nominowani: Dawid Podsiadło, Rafał Brzozowski, Mrozu, Maciej Maleńczuk, Dawid Kwiatkowski,
 • SuperArtystka - nominowani: Mela Koteluk, Halina Mlynkova, Margaret, Natalia Przybysz, Justyna Steczkowska,
 • SuperZespół - nominowani: Blue Cafe, Enej, LemOn, Perfect, Lady Pank

Wśród nominowanych największe szanse ma zespół Perfect, występujący aż w trzech kategoriach.

Gwiazdą koncertu SuperPremiery będzie zwyciężczyni z ubiegłego roku Halina Mlynkowa. Publiczność rozbawiać będzie prowadzący koncert Kabaret Paranienormalni wraz z Pauliną Chylewską. O trzy nagrody (TV1, Radiowej Jedynki i Suoer Expressu) zmagać się będą wykonawcy, którzy zostali wybrani z grona 150 zgłoszeń:

 • Donatan&Maryla Rodowicz „Pełnia”,
 • Natalia Kukulska „Miau”,
 • Ira „Wybacz”,
 • Patrycja Kazadi „Na zawsze”,
 • Tomasz Lipiński „Ku swojemu zdumieniu”,
 • Michael Vega „ADHD”,
 • Kozak System&Red Lips „Kochaj i żyj”,
 • Maja Hyży „Będę kochać”,
 • Kasia Popowska „Lecę tam”,
 • Michał Szpak „Jesteś bohaterem”.

Na publiczność zgromadzoną w amfiteatrze i przed telewizorami czeka w ten dzień jeszcze jedna niespodzianka. Z recitalem wystąpi opolanka Edyta Górniak, która w ten sposób uczci 25-lecie pracy artystycznej.

13 czerwca z opolskiego Rynku ruszy też 46. Samochodowy Rajd Festiwalowy. W tym roku będzie on niezwykły, ponieważ na starcie swój udział zapowiedziało sto załóg. Wśród nich będzie piosenkarz Michał Wiśniewski z zespołu „Ich Troje” oraz piosenkarz Andrzej Dąbrowski, zapalony kierowca rajdowy. 14 czerwca kierowcy będą pokonywać 12 odcinków, przejeżdżając m.in. przez Dobrzeń Wielki, Polską Nową Wieś i Szydłów.

Festiwalowy maraton zakończy niedzielny multimedialny koncert złożony z przebojów lat 90. XX wieku. Jego celem jest pokazanie jak ewoluowała muzyka rozrywkowa w Polsce. Koncerty będą pokazywane „na żywo” w telewizji.