Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 17 stycznia 2021
Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana


Opodatkowana renta wojenna z Niemiec


rek 26.06.2015

Józef Warzecha ze Starego Ujazdu (powiat strzelecki) czuje się pokrzywdzony przez polskie prawo i chce odwoływać się do Rzecznika Praw Obywatelskich.


W 1952 roku jako 12-latek miał poważny wypadek. Tuż koło niego eksplodował niemiecki granat z czasów II wojny światowej, która zakończyła się siedem lat wcześniej. Na skutek wybuchu doznał obrażeń ciała i głowy. Mimo licznych operacji, nigdy nie odzyskał w pełni zdrowia. Władze Republiki Federalnej Niemiec na początku lat 90. XX wieku uznały, że pocisk był pozostałością po działaniach zbrojnych i dlatego przyznały poszkodowanemu rentę, traktując go jako inwalidę wojennego.

Co miesiąc otrzymuje 129 euro (około 535 zł). Suma ta jednak została od niedawna pomniejszona o 50 zł, ponieważ zmieniły się polskie przepisy i pieniądze te pomniejszane są o składkę przekazywaną na Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką samą Warzecha odprowadza w ramach emerytury. Nie rozumie, dlaczego jego renta wojenna płacona przez państwo niemieckie jest traktowana tak samo jak polska emerytura.