Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 stycznia 2021
Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława


Rowerem przez Sudety, Opolszczyznę i Polskę


md 08.07.2015

Ruszyła "Rowerowa Wyprawa Dookoła Polski" Remigiusza Küblera. Młody podróżnik i jego towarzysze odwiedzą m.in. zamek książąt głogowskich, Szklarską Porębę i Karpacz.


Stamtąd pojadą dalej, by pokonać dystans zbliżony do tegorocznego Tour de France.
Rowerowa podróż przez najsłynniejsze regiony kraju potrwa od 8 lipca do 8 sierpnia.

W tym czasie pięciu uczestników Rowerowej Wyprawy Dookoła Polski przejedzie ponad 3 tysiące kilometrów, zwiedzi setki miejscowości i sprawdzi maksimum swoich możliwości. - Czeka nas dystans zbliżony do tegorocznego Tour de France - mówi Remigiusz Kübler, organizator Rowerowej Wyprawy Dookoła Polski. - To spore wyzwanie, jednak mamy bardzo dobrą motywację, wiele treningów za sobą i żadnej presji.

Niezwykły rajd rozpoczął się w Kostrzynie nad Odrą. Stamtąd kieruje się na południe, by wejść w pierwszy, górski etap wyprawy. - Jestem bardzo ciekaw atrakcji Dolnego Śląska. Odwiedzę Szklarską Porębę i słynny Karpacz. Karkonosze są jednym z najbardziej urokliwych obszarów Polski - mówi Remigiusz Kübler. - Wraz z towarzyszami zwiedzę też Zamek Książąt Głogowskich, który imponuje historią i rozmiarami.

Trudny szlak
Górski etap przetnie województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie, a zakończy się w Zakopanem. - Jazda w obszarze górskim jest częściowo nieprzewidywalna, dlatego podczas pierwszego etapu przygotowanie sprzętowe i fizyczne powinno być wyjątkowo staranne - mówi Remigiusz Kübler.

Przed startem postanowił wymienić cały napęd w rowerze, zamontował nową kierownicę. W drogę wziął też dętki, łaty i kleje. Podróżnik zadbał również o komfort jazdy nocą i bezpieczeństwo na drogach - bardziej i mniej ruchliwych.

- Wspólnie dobraliśmy lampki, które są w miarę lekkie, generują mocne światło, zapewniają dostateczny czas pracy oraz odporność na wodę i kurz - mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. - Ważne jest też taki sposób generowania światła, by rowerzysta wyraźnie widział drogę i sam był na niej widoczny.

Im dalej, tym lepiej
Kolejnym etapem wyprawy będzie odcinek Zakopane-Terespol, który przebiegnie wzdłuż wschodniej granicy kraju. - Mam nadzieję skorzystać ze słynnej wschodniej gościnności - mówi Remigiusz Kübler. - Na rower zabieram pięciokilowy namiot, a cały bagaż będzie ważył około 30 kilogramów. Pakuję tylko to, co niezbędne, a o miejsce na nocleg w ogródku dla całej ekipy popytam mieszkańców odwiedzanych miejscowości.

Trzecim i przedostatnim etapem podróży będzie jazda w kierunku Władysławowa. Podróż wzdłuż wybrzeża była już tematem poprzedniej wyprawy Remigiusza Küblera, czyli Projektu Prometeusz. Podróżnik ma więc doświadczenie na szlakach i szosach nadmorskich województw.

Remigiusz Kübler rowerową przygodę zaczął siedem lat temu, kiedy wraz z ojcem zwiedził na dwóch kółkach Kaszuby i okolice. Potem przyszedł czas na Karkonosze, Tatry, Wybrzeże, a w końcu zagraniczne rajdy po Bawarii i Bornholmie. - Od pierwszego kontaktu z turystyką rowerową urzekł mnie jej unikalny charakter. Szansa zobaczenia rzeczy nieosiągalnych zza samochodowej szyby lub ściany kolejowego wagonu - wspomina.