Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Wielka skała w środku Opola?


koma 31.07.2015

Fundacja Czas Podróżników chciałaby, aby w Opolu wybudowano sztuczną skałę wspinaczkową przy ulicy Wrocławskiej.


Nieużywany dziś teren zostanie w ten sposób zagospodarowany do celów rekreacyjno-sportowych. Obiekt będzie służył zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pomysłodawcy twierdzą, że byłoby to idealne miejsce do organizacji różnego rodzaju zawodów wspinaczkowych, co przyczyni się do podniesienia atrakcyjności opustoszałego dziś miejsca. Po zainstalowaniu oświetlenia korzystać z obiektu można by było również po zmierzchu. Budowa tego typu obiektu pozwoli również ożywić okolicę, w której nie znajduje się zbyt wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Również ukształtowanie terenu na którym miała by powstać imitacja skały sprzyja tego typu działalności. Dodatkowo w bliskiej okolicy mogłoby powstać miejsce ogniskowe lub wiata z grillem. Dobrym pomysłem byłoby postawienie przy obiekcie stojaka na rowery. W pobliżu znajduje się opustoszała i zapomniana przedwojenna nekropolia. Środowisko wspinaczkowe mogłoby się aktywnie włączyć w opiekę nad nią.

Materiał z jakiego miałaby być wykonana skała to tr-concrete, tzw. beton w sprayu. Koszt wykonania niezbędnego projektu budowlanego to około 6500 euro. Powierzchnia wspinaczkowa obiektu wynosić będzie 400-800 metrów kwadr. w zależności od projektu. Koszt metra kwadratowego to 350-450 euro.

Fundacja Czas Podróżników złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego 2016 w Opolu i czeka na rozstrzygnięcie, które zapadnie po wakacjach.

Na zdjęciu: imitacja skalna, która powstała w Czechach