Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 stycznia 2021
Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława


Opolscy studenci budują marsjańskiego robota


wira 20.08.2015

Studenci Politechniki Opolskiej budują prototyp łazika marsjańskiego, który we wrześniu wystartuje w największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych.


European Rover Challenge (w skrócie ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. Zawody odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach 5-6 września 2015 r. Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby.

Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt - wybitny geolog - profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Grupa studentów z Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrotechniki Informatyki i Automatyki Politechniki Opolskiej, występująca pod nazwą Kameleon Team, jest jedną z 34 drużyn, które zakwalifikowały się do zawodów. Rywalizować będą z zespołami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu, Indii, a także z Polski.

Drużyna po raz pierwszy bierze udział w tych zawodach. W jej skład wchodzi 13 osób, a każda z nich odpowiedzialna jest za budowę określonej część łazika.

Prace nad podzespołami prowadzone są równolegle. W tej chwili trwa montaż układów sterowania, ramienia oraz układu napędowego i kierowniczego. W przygotowaniu są elementy rozszerzające możliwości naszego robota: układ pomiarowy, rozszerzenia sterowania, pojemniki na próbki i końcówki do pobierania próbek - mówi Sebastian Brol z Kameleon Team.

ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO - robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andy Weirem, autorem powieści Marsjanin, na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta i główną rolą Matta Damona.