Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Miro Klose honorowym obywatelem Opola


wira/fot. Michael Kranewitter_Wiki 19.08.2015

Włodarze Opola uznali piłkarza Miroslava Klose za honorowego obywatela miasta. Reprezentantem Niemiec jest od roku 2001, obecnie reprezentuje barwy Lazio Rzym.


To dowód, że miasto honoruje ludzi wybitnych, osiągających wielkie rzeczy dzięki talentowi i ciężkiej pracy, bez względu na narodowość. Działacze mniejszości niemieckiej uważają, że to wielki dzień również dla akceptacji niemieckości w centrum województwa opolskiego. Miroslav Klose urodził się 9 czerwca 1978 w Opolu. 

Głosowanie na propozycją odbyło się spontanicznie, gdyż wniosek nie był wprowadzony do porządku obrad. - Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa wprowadził głosowanie jako punkt dodatkowy - relacjonuje radny mniejszości niemieckiej Marcin Gambiec. - Za nadaniem reprezentantowi Niemiec honorowego obywatelstwa miasta głosowało 12 radnych, 6 było przeciw a 3 wstrzymało się od głosu.

Wniosek dotyczący nadania Klose honorowego obywatelstwa złożyła w październiku 2014 opolska mniejszość niemiecka. Klose jest nie tylko mistrzem świata 2014 roku w piłce nożnej, ale także rekordowym strzelcem mistrzostw świata w Brazylii, a więc jednym z najlepszych piłkarzy w historii.