Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Medale dla działaczy mniejszości niemieckiej


kra 17.08.2015

Poseł Ryszard Galla z Opola oraz przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Opolu Bernard Gaida otrzymali w Warszawie prestiżowy Krzyż Zasługi RFN.


Aż dwójka działaczy mniejszości niemieckiej: poseł Ryszard Galla z Opola oraz przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Opolu Bernard Gaida otrzymali w Warszawie prestiżowy Krzyż Zasługi RFN - Bundesverdienstkreuz. Uhonorowano ich za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania oraz aktywności na rzecz rozwoju struktur mniejszości niemieckiej w Polsce. Odznaczenia wręczył ambasador RFN w Warszawie Rolf Nikel w imieniu prezydenta RFN Joachima Gaucka. Jak przyznał ambasador mniejszość niemiecka w Polsce jest modelowym przykładem sukcesu. Wnioskującą o odznaczenie była przewodnicząca NTKS Wrocław Renata Zajączkowska.

- Miałem to szczęście, że mogłem współpracować z wieloma wspaniałymi ludźmi - powiedział Ryszard Galla.

Bernard Gaida podkreślił, że bardzo ważna jest rodzina, która przekazuje język. - Mama i tata, byli dla mnie szczególnie ważni - wyjaśnił. - To oni starali się, abyśmy zawsze mówili po niemiecku nawet w najcięższych latach powojennych.