Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Mniejszość chce ocalić zabytkowy cmentarz


08.10.2015

W ramach opolskiego budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane pomysły o wartości 2,5 mln zł, ale tylko te, które otrzymają najwięcej głosów mieszkańców Opolszczyzny.


Koncepcja budżetu obywatelskiego wywodzi się z niemieckiej Kolonii, gdzie została zrealizowana po raz pierwszy.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim walczy o część tych pieniędzy. Rywalizują ze 130 innymi koncepcjami. Wśród nich jest powstanie ścianki wspinaczkowej, renowacja fontanny czy też budowa siłowni na powietrzu. TSKN wystąpił z projektem „Ocalmy od zapomnienia cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu - wspólne miejskie dziedzictwo. Publikacja naukowa oraz portal internetowy - w języku polskim i niemieckim”.

To miejsce znane wszystkim opolanom, położone tuż przy głównej drodze prowadzącej w kierunku Wrocławia. Wiele grobów porosło trawą lub się rozpadło, ale nadal w dzień Wszystkich Świętych nad cmentarzem pojawia się łuna. Świeczki palą ci, którzy jeszcze pamiętają. Od dekad niegdyś piękny cmentarz zmienia się, nie tylko w sensie fizycznym, ale również mentalnym. Znika pamięć o ludziach, którzy właśnie tam znaleźli swoją ostatnia przystań. Choć jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy Opole rozsławili, m.in. znanego artysty i fotografa Maxa Glauera, pisarki Elisabeth Grabowski - znawczyni mitów oraz legend Górnego Śląska, Paula Vogta - zasłużonego dla naszego miasta radnego i przewodniczącego rady miasta, znanego śląskiego malarza Josepha Jackisha czy też Kacpra Wrzodka, proboszcza kościoła pw. św. Krzyża. Mimo wysiłków grupy miejskich społeczników na razie nie widać szansy na jego przetrwanie i ochronę. Mocno wspierając ich wysiłek, członkowie mniejszości niemieckiej zgłosili wniosek, którego realizacja przyczyni się do zachowania tego miejsca w sposób symboliczny, w zbiorowej pamięci. Pozwoli na nowo odkryć jego znaczenie i wartość dla miasta, bo „ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie.”

Publikacja i portal będą składać się z materiałów opartych na tych samych źródłach historycznych: historię cmentarza, legendy i ciekawostki z nim związane oraz indeks i noty biograficzne wyjątkowych lub znaczących dla historii przedwojennego Oppeln i powojennego Opola osób, które na tym cmentarzu znalazły spoczynek. Obie publikacje (papierowa i internetowa) zostaną zilustrowane bogatym archiwalnym materiałem zdjęciowym i graficznym.