Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 17 stycznia 2021
Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana


Mali opolanie to mistrzowie kodowania


wir 10.10.2015

Ruszył pierwszy w Polsce innowacyjny program edukacyjny dla przedszkoli. W Opolu odbyła się inauguracja pilotażowej edycji programu ?Mistrzowie Kodowania Junior?.


Przedszkole Publiczne nr 26 w Opolu jest jednym z 18 przedszkoli w całym kraju - i jedynym w województwie opolskim - objętych tym projektem.

Ma na celu zachęcenie przedszkolaków do współpracy w grupie, kształtowanie u nich dobrych nawyków cyfrowych oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. Tego typu umiejętności są niezwykle ważne na każdym etapie życia dziecka, również podczas zmiany otoczenia z przedszkola na szkołę podstawową. - Pokazujemy, jak umiejętnie łączyć zabawę z nauką - mówi Blanka Fijołek, pomysłodawczyni programu „Mistrzowie Kodowania Junior”. - Świat dzieci rządzi się swoimi prawami. Chcemy go zrozumieć i sprawić, aby stali się jego naturalną częścią, dlatego do tworzenia zawartości merytorycznej programu zaangażowaliśmy ekspertów na co dzień pracujących z dziećmi.

Eksperci programu wypracowali własne pomoce dydaktyczne, m.in. matę edukacyjną, na której wykorzystywać można elementy sudoku, szachów czy elementarnych podstaw kodowania. Uzupełnieniem gier i zabaw edukacyjnych będą zajęcia prowadzone na tabletach, z wykorzystaniem aplikacji opracowanej przez Massachusetts Institute of Technology specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 3-6 lat.

Analizy dowodzą, że odpowiednie wykorzystanie technologii cyfrowych może pozytywnie wpływać na rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy i motoryczny małych dzieci. - Natomiast zmiana sposobu myślenia o edukacji dzieci w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzane metod z pogranicza nauki i zabawy jest ogromną wartością programu „Mistrzowie Kodowania Junior" - mówi dr Justyna Jasiewicz, koordynator badań w Centrum Cyfrowym: Projekt Polska.

Do pilotażowej edycji „Mistrzów Kodowania Junior” zaangażowano placówki, w których kadra pedagogiczna stale poszukuje nowych rozwiązań edukacyjnych, nie boi się wyzwań oraz jest gotowa podejmować niestandardowe działania sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dzieci.