Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego


Roman Kolek: Żeby nikogo nie skrzywdzić


lika 13.10.2015

Pracę zaczyna wcześnie, aby nie tracić czasu, w którym może coś zmienić. Roman Kolek to lekarz anestezjolog, działacz i polityk w jednym.


Panorama Opolan

Jednego dnia potrafi zarówno zabrać merytoryczny głos w debacie na temat konieczności rozwoju systemu opieki nad seniorami, jak również wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych pacjentów, gdy z czerwonym nosem klauna bierze udział w otwarciu szpitalnego kącika z książkami.

Roman Kolek, bo o nim mowa, to człowiek, który wydaje się być w kilku miejscach równocześnie. Zawsze ma jednak czas, aby się na chwilę zatrzymać, porozmawiać, wysłuchać.

Hołduje zasadzie, że „największą satysfakcją w życiu jest świadomość, że nikogo się nie skrzywdziło”.

Dzięki wykształceniu medycznemu i zdobytemu doświadczeniu na stanowiskach zarządzania w ochronie zdrowia, posiada kwalifikacje niezbędne do podejmowania kluczowych decyzji w polityce zdrowotnej. 

- Szczególnie ważna jest moja współpraca z samorządami województwa opolskiego w zakresie organizacji ochrony zdrowia i szeroko rozumianej polityki społecznej - mówi Kolek, pełniący funkcję wicemarszałka województwa opolskiego. - Przez wiele lat zdobywałem wiedzę w zakresie finansowania świadczeń zdrowotnych i wyrównywania regionalnego dostępu do nich.

Z pasją realizuje powierzone mu zadania, wyznaczając sobie wciąż nowe i ambitne cele. Posiadane umiejętności menedżerskie i organizacyjne są jedynie konstruktywnym walorem, który odpowiednio wykorzystany przez osobę o wyjątkowej kreatywności, sile i przedsiębiorczości pozwala stawiać mu czoło napotkanym trudnościom oraz wyzwaniom, udowadniając, iż nie ma rzeczy niemożliwych.

Roman Kolek także w wolnym czasie stawia na aktywność i to nie tylko werbalną. Chętnie bierze udział w biegach, np. Podbiegach Opolskich czy w Maratonie Opolskim, chętnie angażuje się w imprezy Nordic Walking. Podczas obchodów odpustowych św. Józefa w Jemielnicy uczestniczy w sztafecie rodzinnej „Dyszka dla serca”. Stara się regularnie, raz w tygodniu, biegać wokół stawu jemielnickiego. W ubiegłym roku, wspólnie z małżonką Stefanią, wybrał się na pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostella. Zimą jeździ na nartach. Wcześniej, zanim wystąpiły u niego dolegliwości związane z kręgosłupem, czynnie uprawiał siatkówkę. Jest wielkim sympatykiem tej dyscypliny sportu.

Dokonania w pigułce:

  • od 1999 roku działa w samorządzie powiatowym oraz wojewódzkim, pełniąc przy tym m.in. funkcję wicedyrektora Opolskiej Kasy Chorych oraz Oddziału NFZ,
  • od 2010 roku jest wicemarszałkiem województwa opolskiego,
  • w obecnej kadencji uzyskał również mandat radnego Sejmiku,
  • pełni nadzór nad wojewódzkimi jednostkami ochrony zdrowia oraz zajmuje się polityką społeczną,
  • na co dzień współpracuje z grupami ekspertów, wprowadzającymi zmiany do systemu ochrony zdrowia w celu usprawnienia działania tej branży,
  • prowadzi wykłady dla lekarzy w ramach szkoleń i kursów z zakresu zdrowia publicznego oraz ubezpieczeń zdrowotnych oraz dla studentów podyplomowego Studium Farmakoekonomiki, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, Uczelni Łazarskiego w Warszawie czy też Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu,
  • współorganizował wiele konferencji z zakresu polityki zdrowotnej oraz finansowania świadczeń zdrowotnych, m.in. Brytyjsko-Polskie Forum Ochrony Zdrowia, Polsko-Ukraińskie Forum Ochrony Zdrowia, Polsko-Niemieckie Forum Zdrowia,
  • jest autorem wielu publikacji z zakresu zdrowia publicznego i finansowania świadczeń zdrowotnych,
  • angażuje się w działalność wielu organizacji pozarządowych, m.in. Lions Club Opole, Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego, Stowarzyszenia Góra Świętej Anny, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Klastra Nowoczesna Medycyna. Jest członkiem Bractwa Św.Józefa,
  • jest członkiem m.in. grupy roboczej przy Związku Pracodawców RP, zajmującej się opracowywaniem kierunków zmian w polityce zdrowotnej państwa w ramach inicjatywy „Akademia Zdrowia 2013”.