Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Z wyboru opolanin, góral z pochodzenia


koma 14.10.2015

Antoni Duda znany jest wielu opolanom i nie dlatego, że bywa obecny w mediach. Po prostu na co dzień spotyka się z ludźmi.


Panorama Opolan

Antoni Duda znany jest wielu opolanom i nie dlatego, że bywa obecny w mediach. Po prostu na co dzień spotyka się z ludźmi. Ma dziś medialne nazwisko, bo jest stryjem Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Sam jednak od wielu lat pomaga ludziom, słucha ich i stara się zmienić na lepszą otaczającą rzeczywistość. Jako wieloletni dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu codziennie styka się z ludzkimi problemami. Nie jest czarodziejem, więc nie może samodzielnie zlikwidować bezrobocia, ale hołduje zasadzie, że warto dać wędkę tym, którzy nie czekają przy stole na gotową potrawę. Jego atutem jest skuteczność, co potwierdza od 2003 roku, sięgając po środki z programów unijnych i stawiając na aktywizację bezrobotnych, dzięki którym tysiące Opolan skorzystało z programów pomocowych.

Antoni Duda postrzegany jest jako opolanin - taki był jego wybór kilkadziesiąt lat temu, z czego jest dumny. W 1974 roku rozpoczął jako asystent pracę w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej i zamieszkał na Opolszczyźnie. Na uczelni tworzył struktury pierwszej Solidarności. W ośrodku duszpasterstwa akademickiego ojców jezuitów poznał swoją żonę Krystynę.

Wywodzi się ze Starego Sącza i właśnie dlatego jest zacięty i umie walczyć z cudzą krzywdą, łatwo zyskując zaufanie. Pełni również funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Opolu. Czas wolny spędza z rodziną: żoną, dziećmi i czwórką wnucząt. Chciałby w najmłodszych: Annie, Klarze, Krzysztofie i Marcie zaszczepić swoje pasje - miłość do wędrówek górskimi szlakami, upór i szacunek do przyrody. Warunki fizyczne predysponowały go do uprawiania sportu. Amatorsko grał w przez lata w piłkę siatkową, jakże popularną na Opolszczyźnie.

Z wykształcenia jest magistrem inżynierem, a praktycznie specjalistą i menadżerem w zakresie rynku pracy oraz zabezpieczenia społecznego. Kompetencja, doświadczenie i skuteczność to słowa, które nie są mu obce.

Okruchy z życia:

  • studiował na Wydziale Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a potem pogłębiał znajomość prawa gospodarczego i handlowego na Uniwersytecie Wrocławskim,
  • był delegatem Śląska Opolskiego na II i III Krajowy Zjazd Solidarności,
  • pełnił rolę mediatora w sporze zbiorowym pomiędzy zarządem APC Metchem a NSZZ „Solidarność” zakończonym ugodą,
  • był dyrektorem oddziału ZUS w Opolu w okresie wdrażania reformy,
  • w latach 2006-2008 ks. arcybiskup Alfons Nossol powołał go na członka Komisji Synodalnej i Synodu Diecezji Opolskiej,
  • w 2009 roku i 2012 roku otrzymał od Opolskiej Izby Gospodarczej srebrny i złoty laur umiejętności i kompetencji w kategorii „osoba i instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firmy”,
  • w 2014 roku otrzymał tytuł „Znakomity Przywódca” jako laureat XI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości.