Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 26 stycznia 2021
Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny


Nakarmić ludzi to tylko początek drogi


sew 15.10.2015

Katarzyna Duda należy do młodych Opolanek, które od zawsze wiedziały czego chcą. Nie przez przypadek ukończyła prawo oraz politologię w Uniwersytecie Opolskim.


Panorama Opolan

Katarzyna Duda należy do młodych Opolanek, które od zawsze wiedziały czego chcą. Nie przez przypadek ukończyła prawo oraz politologię w Uniwersytecie Opolskim. Żeby móc coś zmienić, trzeba mieć wiedzę. A ona chciała zmieniać otaczającą ją rzeczywistość - na lepszą, łatwiejszą i przyjaźniejszą dla osób, którym się nie powiodło. Teraz jest studentką drugiego roku studiów doktoranckich w zakresie nauk o polityce.

Od wielu lat działa społecznie w ramach Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz na rzecz osób bezdomnych, organizując akcje zbierania żywności oraz przygotowywania posiłków dla potrzebujących. Pod opolskim dworcem uczestniczyła w Dniach Ludzi Bezdomnych, rozdając symbolicznego wegańskiego kapuśniaka. Zarówno tym, którzy domu nie mają, jak i tym, którzy przyszli solidaryzować się z bezdomnymi. Znana jest z udziału w cyklicznej akcji „Jedzenie zamiast bomb”, w czasie której serwowane są posiłki ludziom głodnym w sezonie zimowym. Czy talerz barszczu może coś zmienić? Okazuje się, że bardzo wiele.

Należy do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz aktywnie uczestniczy w protestach na rzecz poprawy sytuacji pracowników. Nie ma obaw, kiedy staje na czele kolumny manifestantów, walczących z nadużywaniem przez pracodawców umów cywilnoprawnych oraz wymuszających samozatrudnienie.

Pochodzi z Kietrza, ma zaledwie 25 lat, a zrobiła już więcej niż niejeden działacz w wieku emerytalnym. Chciałaby jednak o wiele więcej.

Co dla niej jest najważniejsze:

  • ustanowienie płacy minimalnej na poziomie 2500 zł brutto,
  • wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 15 zł oraz płatnych urlopów wypoczynkowych dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych,
  • wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników,
  • zakaz bezpłatnych staży,
  • narodowy program budowy mieszkań na wynajem.