Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego


Mniejszość Niemiecka dalej z jednym posłem


mn 03.11.2015

Przedstawicielem Mniejszości Niemieckiej w Sejmie po raz kolejny został Ryszard Galla wybrany przez mieszkańców województwa opolskiego w wyborach parlamentarnych.


Komitet wyborczy nie krył zadowolenia z liczby zebranych głosów na listę mniejszości, utrzymując w tym samym status sprzed czterech lat. Mniejszość Niemiecka do sukcesów zalicza utrzymanie poziomu głosów w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w 2011 roku, kiedy to na listę oddano 28 014 głosów. W tym roku była to liczba 27 530 oddanych głosów, czyli zaledwie 484 głosów mniej. We wcześniejszych wyborach w roku 2005 i 2007 odnotowywano kilkutysięczne spadki. Zaprocentowało wielomiesięczne zaangażowanie wielu osób, zarówno kandydatów jak i członków oraz wolontariuszy, co pozwoliło na osiągnięcie takiego wyniku.

Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszości Niemieckiej zaniepokoił się niską frekwencją wyborczą w wielu gminach województwa. Wielu mieszkańców Opolszczyzny, szczególnie gmin o silnych dotąd strukturach MN, nie skorzystało z przywileju udziału w demokratycznych wyborach, co miało realny wpływ na możliwość poprawy wyniku z poprzednich wyborów.

Przed Mniejszością Niemiecką kolejne cztery lata wzmożonej pracy. Czas na dalszą aktywność, dalszą dobrą robotę i pracę wspólną na rzecz społeczeństwa, niezależnie od relacji i układów politycznych w regionie i kraju.