Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 19 września 2021
Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda


Nie daj się okraść na święta: dobre rady od policjantów


pp 22.11.2011

Policjanci radzą co zrobić, aby bezpiecznie przeżyć święta, uniknąć kradzieży kieszonkowców, włamań do mieszkań i wypadków.


Policjanci radzą co zrobić, aby bezpiecznie przeżyć święta, uniknąć kradzieży kieszonkowców, włamań do mieszkań i wypadków. Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty.

Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach. Dzięki temu unikniemy kradzieży. Zadbajmy też o swoje mieszkania na czas naszej nieobecności. Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Dlatego jak co roku, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, stołeczni policjanci szczególnym nadzorem obejmą centra handlowe, sklepy, bazary, parkingi, a także przystanki autobusowe i tramwajowe, czyli miejsca dużych skupisk ludzi. Tutaj złodzieje wykorzystują tłok i zamieszanie.

Policjanci apelują przede wszystkim, aby podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej pilnować własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać przestępcy. Warto wspomnieć, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas - w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili okradają.

Policjanci przypominają:
- nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
- podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
- trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
- nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
- torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz;
- unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu;
- portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;
- nie trzymaj gotówki w jednym miejscu;
- nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
- nie demonstruj zawartości portfela;
- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;
- podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki; - klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;
- nie zostawiaj torebki na wieszaku, oparciu krzesła w punktach usługowych.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych, swoje mieszkanie pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada. Baczny sąsiad nigdy nie odmówi pomocy. Często zauważy obce osoby, które kręcą się w pobliżu naszego domu bądź mieszkania. Wtedy przestępcy rezygnują ze swych zamiarów. Wychodząc z domu: - zamknij wszystkie okna i drzwi.
Czy wiesz, że około 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno?
- nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
- zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
- wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
- nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
- jeżeli masz telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywaj wiadomości, o której wracasz do domu.

Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji;
- wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci, zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania. W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy też od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy szans złodziejowi.

W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po naszych drogach w dniach 24-27 grudnia 2009 policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania "Bezpieczny weekend". W tym okresie wiele rodzin wyrusza samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Niekiedy droga ta będzie liczyła setki kilometrów. Jednak niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. A już niedopuszczalne jest aby wsiadał za kierownicę po alkoholu. Funkcjonariusze dołożą wszelkich starań, aby te wyjazdy minęły wszystkim spokojnie i bezpiecznie. Wypadki, które Policja odnotowuje w święta, charakteryzują się tym, że poszkodowane są w nich całe rodziny, bardzo często także dzieci.

Przypominamy kierowcom, że prowadząc pojazd odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Natomiast pasażerowie powinni być świadomi, że choć nie kierują pojazdem bardzo często też mają wpływ na bezpieczną podróż np. gdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa albo godzą się aby jechać z kierowcą, który pił alkohol. W czasie planowanych działań policjanci pełniący służbę na drogach będą zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci, oraz prędkość jazdy.