Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Zatrzymani za rozboje


km 12.02.2010

Kryminalni ze Strzelec Opolskich i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o napady z użyciem przedmiotu przypominającego broń.


W zainteresowaniu sprawców były głównie sklepy wiejskie. Decyzją sądu dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy. Grozi im kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. 

Policjanci z wydziału kryminalnego KPP w Strzelcach Opolskich wspólnie z policjantami z sekcji antyterrorystycznej oraz wydziału kryminalnego KWP w Opolu zatrzymali mężczyzn, którzy napadali na sklepy. W ich zainteresowaniu były głównie te usytuowane w terenie wiejskim. Do usiłowań rozboju przy użyciu przedmiotu przypominającego broń doszło 4 stycznia w Kamieniu Śląskim, 5 stycznia w Sławięcicach, a 7 stycznia w Siedlcu (pow. strzelecki). W pierwszym przypadku zamaskowany mężczyzna wtargnął do sklepu spożywczego i grożąc przedmiotem przypominającym broń skradł 780 złotych. 5 stycznia identycznie ubrany mężczyzna zażądał od ekspedientki wydania pieniędzy. Kiedy kobieta oświadczyła, że pieniędzy z utargu nie ma, mężczyzna wybiegł ze sklepu nic nie kradnąc.

Dwa dni później doszło do podobnego napadu, tyle że sprzedawczyni w tym przypadku zaczęła wzywać pomocy. Zarówno w Sławięcicach, jak i w Siedlcu sprawca wyszedł bez łupu. Jak ustalili policjanci mężczyzna nie działał sam. W trakcie napadów w okolicach sklepu będącego w zainteresowaniu pojawiał się ciemny volkswagen passat typu kombi, którym sprawcy odjeżdżali z miejsca zdarzenia. W wyniku pracy operacyjnej i dzięki monitoringowi kryminalni ze Strzelec Opolskich i policjanci z KWP w Opolu ustalili i zatrzymali 10 lutego 2010 roku, cztery osoby w wieku 22-25 lat - mieszkańców powiatu krapkowickiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Mężczyźni podejrzewani są nie tylko o te napady, ale również o kradzieże paliw na stacjach benzynowych oraz posiadanie narkotyków. W trakcie zatrzymania u jednego z mężczyzn znaleziono narkotyki: 4,88 gram amfetaminy i 5,11 gram marihuany. Mężczyźni przyznali się również do kradzieży paliwa na stacjach paliw. Ponadto zabezpieczono u nich szereg przedmiotów służących m.in. do popełnienia przestępstw.

Jak ustalili policjanci mężczyźni poruszali się samochodami z wypożyczalni. 11 lutego 2010 r. wobec 22 i 24-latka, Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Za rozbój mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Zatrzymanie tych mężczyzn to kolejne przedsięwzięcie opolskich policjantów, które zapobiegło zorganizowaniu się i rozwinięciu działalności kryminalnej, a tym samym powstania zorganizowanej grupy przestępczej.