Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 24 marca 2019
Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna


Braciszkowie z kłobuckiego


pj 17.03.2010

Braci podejrzewani o rozboje i wymuszenia rozbójnicze wpadli na kradzieży miedzi. Podejrzewani są również o napady na kierowców.


Olescy policjanci zatrzymali dwóch braci 35 i 29-latka, mieszkańców powiatu kłobuckiego, którzy kradli elementy infrastruktury kolejowej. Swoim działaniem stworzyli zagrożenie w ruchu oraz spowodowali straty na kwotę około 12 tys. złotych. W trakcie śledztwa ustalono, że mężczyźni dokonali również szeregu wymuszeń rozbójniczych oraz rozbojów w powiecie kłobuckim. Na trop braci policja wpadła po otrzymaniu zgłoszenia o kradzieży miedzianych elementów, tzw. dławików, w okolicach stacji PKP w Janinowie. Podczas kontroli fiata seicento, którym jechali złodziej, policjanci z Praszki znaleźli narzędzia, mogące posłużyć do dokonania przestępstwa.

Prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oleśnie funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni są podejrzewani o dokonanie szeregu wymuszeń rozbójniczych oraz rozbojów w powiecie kłobuckim. Na przełomie roku 2009 i 2010 żądali od kilku mieszkańców gmin Przystajń, Panki oraz Krzepice zapłacenia 10 tysięcy złotych, grożąc podpaleniem domów szantażowanych osób. W co najmniej dwóch przypadkach dla potwierdzenia wiarygodności gróźb podpalili niezamieszkany budynek oraz stóg słomy należący do pokrzywdzonych.

Bracia podejrzewani są również o dokonywanie napadów na kierowców. Zatrzymywali pojazdy, umieszczając przeszkody na jezdni, a następnie po otwarciu drzwi próbowali okradać swoje ofiary. 16 marca br. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Oleśnie zastosował wobec tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Tylko za spowodowanie zagrożenia w ruchu kolejowym oraz kradzież elementów trakcji grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.