Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 19 września 2021
Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda


Chciał zezłomować zabytek


jk 28.03.2014

Policjanci z Gogolina zatrzymali 67-letniego mieszkańca Gogolina, który młotem rozbił betonową ścianę XIX-wiecznego pieca wapiennego i zaczął wycinać jego stalowe elementy konstrukcyjne.


Kryminalni z Gogolina ustalili, że kompleks trzech pieców służących do wypalania wapna to obiekty zabytkowe wpisane do Krajowego Rejestru Zabytków. Podejrzany usłyszał zarzut usiłowania kradzieży z ustawy o ochronie zabytków za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się do popełnionego przestępstwa i wyjaśnił policjantom, że z zabytkowego obiektu chciał pozyskać złom, który następnie zamierzał sprzedać.

Gogolin słynie na Opolszczyźnie z przemysłu wapienniczego i XIX-wieczne piece wpisały się w jego krajobraz. Jest ich jednak coraz mniej. W latach 80. XX wieku po zamknięciu zakładów zaczęto likwidować infrastrukturę przemysłową. Zadecydowały o tym względy bezpieczeństwa. W 2003 roku podjęto decyzję o zburzeniu czterech pieców. Później rozebrano ostatni z warsztatów. Kolejne stulenie piece wapiennicze groziły zawaleniu tak samo jak podniszczona infrastruktura, która stała się celem złodzieja. Udało się je ocalić, a po odrestaurowaniu udostępniono turystom jako zabytek techniki.

- Często bywam w Gogolinie, więc zaskoczyły mnie nagłe zmiany - mówi Agnieszka Kacała z pobliskich Krapkowic. - Brakowało takiego miejsca, gdzie można odpocząć wśród kwiatów. Przed odnowionymi wapiennikami często stoją grupki młodzieży, analizujące tablice informacyjne o tym, jak było tu kilkadziesiąt lat temu. Obok pomnika słynnej Karolinki to największa atrakcja miasteczka. Mam nadzieję, że znajdą się pieniądze na remont pozostałych zabytków i niszczyciele nie będą mogli niszczyć obiektów.