Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 18 września 2020
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława


Sprawa w sądzie, firma w likwidacji


27.10.2014

Energia System sp. z o.o. z Bielsko-Białej jest w stanie likwidacji, podjętej z dnia na dzień. Zdaniem władz spółki odpowiedzialni są za to m.in. włodarze Opola.


Spółka miejska Wodociągi i Kanalizacja z Opola ogłosiła w 2012 roku przetarg na „Budowę zbiornika biogazu na terenie Oczyszczalni Ścieków w Opolu”. Wpłynęły trzy oferty. Najkorzystniejsza należała do bialskiej firmy, która zaoferowała 830 tys. zł. Konkurenci proponowali: 937 tys. zł oraz ponad 1,3 mln zł. - W roku 2012 wygraliśmy przetarg na budowę nowej nitki biogazu dla oczyszczalni ścieków w Opolu - wyjaśnia pełnomocnik Energii System Marian Suwała. - W ramach zadania mieliśmy wykonać projekt, pozwolenie na budowę oraz wybudować i uruchomić całą instalację. Nasza firma wykonała projekt, dostała pozwolenie na budowę i rozpoczęła realizację zadania.

Projekt oraz materiały, które miały zostać użyte do wykonania zadania zostały zaakceptowany przez zamawiającego. Finansowania zadania miało być dokonywane częściowo ze środków własnych, a częściowo ze środków z Unii Europejskiej. Zamawiający dopuścił dokonywanie częściowych płatności. Do momentu wykonania części fundamentów realizacja zadania przebiegała w sposób należyty. W lutym 2013 roku zamawiający dostał informację, że nie otrzymał środków unijnych na realizację przedsięwzięcia. - O tym fakcie nas nie poinformował, a dalszym ciągu wymagał, abyśmy wykonywali swoje zadanie - mówi Suwała. - Po montażu zbiornika biogazu zgłosiliśmy do odbioru następny etap budowy, a co za tym idzie chcieliśmy wystawić fakturę VAT, która stanowiła ok. 70 procent kontraktu.

Zamawiający nie dokonał odbioru i rozpoczął działania które doprowadziły do tego, że prace zostały wstrzymane, a umowa zerwana, co doprowadził firmę do upadłości. Na skutek upadłości firmy w ciągu dwóch miesięcy zwolniono ok. 30 pracowników. - Na początku października tego roku ogłoszono przetarg na takie samo zadanie, choć w nowej lokalizacji - twierdzi pełnomocnik. - Co ciekawe, nasze urządzenia stoją i są przygotowane do podłączenia i do pracy.

W papierach przetargowych zaznaczono, że zadanie realizowane jest w ramach projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej dla aglomeracji Opole - TRIA Opolski etap III”. Sprawa trafiła do sądu. „Energia System” żąda odszkodowania w wysokości ok. 1,4 mln zł.